JCR’den Dikkat Çeken Kredi Notu Açıklaması: Türkiye’nin Kredi Notu Düştü!

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada ekonomik krizin eşiğine gelindi. Bununla beraber Japon kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR, yaptığı güncelleme ile beraber ekonomi gündemine damga vurdu.

Ülkemize koronavirüs önlemleri devam ederken ekonomik sorunlarla mücadele kapsamında düşük faizli krediler ve devlet destekleri sunulmaya devam ediliyor. Bununla birlikte dünya genelinde de ekonomik anlamda birbirinden farklı gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye’nin Kredi Notu Düştü mü?

Günümüzde çok sayıda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu bulunuyor. İlgili kuruluşlar, belirlenen tarihlerde ülkelerin kredi not güncellemelerini paylaşıyor. Japon kredi derecelendirme kuruluşu olan JCR, Türkiye ile ilgili yeni bir not güncellemesi yaptı. Buna göre JCR tarafından Türkiye’nin kredi notu BBB- iken BB+’ya düşürüldü.

Yapılan bu güncelleme ile beraber ülkemizin kredi not görünümü negatif olarak belirlenmiş oldu. Elbette bu durum sadece Japon kredi derecelendirme kurumunun paylaştığı verilere dayanıyor.

Yapılan bu güncellemenin nedeni de TL üzerindeki aşağı yönlü TL baskısı olarak görülüyor. Ayrıca özel sektörün dış finansmana olan yüksek ihtiyacı ile beraber döviz rezervlerindeki azalan finansmanlar da Türkiye’nin kredi not görünümünün düşmesine neden oldu.