İŞKUR İşsizlik Ödeneği Yardımı 1.117 TL Başvuruları Başladı mı?

İŞKUR işsizlik ödeneği nasıl alınır, İŞKUR işsizlik ödeneği ne kadar olacak şeklindeki soruların yanıtlarını arayan vatandaşlar için ekonomikredi.net olarak özel bir haber hazırladık. İlk olarak hizmet akdinin feshinden hemen sonraki ilk 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gereken vatandaşların bu süreci online ortamdan da yapabileceği unutulmamalı. Öte yandan devletin koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan ya da ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara da 3 aylık olmak üzere 1.117 TL destek vereceği açıklanmıştı. Peki bu destek başvuruları ne zaman alınacak?

İşsizlik Maaşından Nasıl Faydalanılır?

İşsizlik maaşı almak için işçinin kendi kusuru ve dışında işsiz kalması gerekiyor. Ayrıca hizmet akdinin feshinden önceki son 3 sene içinde minimum 600 gün süreyle işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekiyor. Son olarak hizmet akdinin bitmesinden önceki son 120 gün içinde hizmet akdinin kesintiye uğramamış olması şart.

Bu şartları taşıyan vatandaşlar www.iskur.gov.tr üzerinden ya da ilk 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine giderek başvuru yapması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2020 yılında en düşük işsizlik maaşı 1.177 TL olarak açıklandı. En yüksek işsizlik maaşı ise 2.354 TL. Devletin koronavirüsten etkilenen vatandaşlara vereceği 3 aylık desteğin de 1.177 TL olacağı açıklanmıştı. Başvurularla ilgili çalışmaların devam ettiği ve süreçle ilgili Bakanlığın açıklamaya yapması bekleniyor.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir?

İŞKUR’un sağladığı işsizlik maaşı 600 gün sigortalı olarak çalışanlara 180 gün boyunca verilmektedir. 900 gün için bu rakam 240 gün, 1080 gün için de 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.