İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü Vatandaşlara Desteği Sürdürüyor

İŞKUR, engelli ve eski hükümlü vatandaşları çalıştırmayan işverenler tarafından tahsil edilen idari para cezası tutarlarının toplandığı fondan, engelli vatandaşların mesleki gelişimi ile çalışma ortamına uyum sağlayabilmeleri ve kendi iş alanlarını oluşturmaları için hazırlanan projeyi desteklemeye devam ediyor.

Hibe başvurularında 2020-1 başvurularının ilerlediği proje Aralık ayında son bulurken, 2020-2 başvurularının başladığı İŞKUR tarafından bildirildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İbrahim Büyük, kendi işini kurma alanında hibe desteğine yönelik sürdürülen projeler, korumalı işyeri desteğine yönelik sürdürülen projeler, engellilere yönelik mesleki eğitim ve rehabilitasyon projeleri gibi sürdürülen projeler ile engelli veya eski hükümlü vatandaşların iş hayatına hazırlanması, işe yerleşmesi ve işyerine uyum sağlaması konularının kolaylaşacağını söyledi. İlgili vatandaşların bu imkanı değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizen Büyük “Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü olan vatandaşların ayrıca aşağıdaki şartları da taşıması gereklidir. İŞKUR’a engelli kaydı olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), işyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak, Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak ve herhangi bir icra dosyası bulunmamak şartları aranmaktadır” dedi.
Engelli vatandaşlar için hazırlamış olduğu projelerin ilgili komisyon tarafından değerlendirilmesi sonucunda başvuru sahibi vatandaşın talep etmesi ve harcamalarına ilişkin belge ibraz etmesi ile birlikte 5 bin TL’ye a kadar “kuruluş işlemleri desteği”, 15 bin TL’ye kadar 12 ay süre ile (su, elektrik, iletişim, ısınma kira ve tanıtım) “işletme gideri desteği”, 45 bin TL’ye kadar ise işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım ofis malzemeleri vb. maliyetler için “kuruluş desteği” olmak üzere 65 bin TL’ye kadar destek verileceğini açıklayan Büyük şunları söyledi:

“Eski hükümlüler için ise Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil brüt asgari ücretin (2 bin 943 TL) 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan kuruluş desteği verilecek. Başvurular 08.06.2020 tarihinde başlayacak olup 17.07.2020 tarihi mesai bitimine kadar ‘www.iskur.gov.tr’ internet adresinde yayınlanan başvuru rehberinde yapılan açıklamalar dikkate alınarak, proje başvuru formlarının bir asıl bir yedek doldurulup istenen bilgi ve belgelerle birlikte ikamet ettikleri illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.”

Kaynak: İHA