IMF Başkanı Sessizliğini Bozdu: Tahminler İç Açıcı Değil!

IMF Başkanı Kristaline Georgieva, dünya ülkelerinin ekonomileriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ayrıca bu ay yapılacak büyüme tahminlerinin diğer dönemlere göre çok daha kötü olacağını dile getirdi.

GLOBSEC tarafından düzenlenen koronavirüs mali istikrar toparlanmada IMF’nin rolü adlı telekonferans etkinliğine katılan IMF başkanı Kristaline Georgieva, 2. dünya savaşından günümüze kadar yaşanan krizlerin pandemi gibi küresel olmadığını sözlerine ekledi. Başkan Georgieva  aynı zamanda Avrupa ülkelerinin de yer aldığı toplamda 170 ekonominin bu dönemi daha küçük kişi başına düşen milli gelir rakamlarıyla tamamlayacağını söyledi.

IMF Başkanı Kristaline Georgieva, ekonomik süreçlerin aniden durmasının, merkez bankalarının ek önlemler almasına neden dolduğunu söylerken aynı zamanda ciddi bir likidite artışı olduğunu da sözlerine ekledi. Yine pandemi döneminde mali önlemlerin toplam tutarının da 10 trilyon dolara ulaştığını söyleyen IMF Başkanı Georgieva açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Bir sonraki tahminlerimizi 2020 Haziran döneminin sonuna doğru paylaşacağız. Ancak ne yazık ki bu tahminler çok daha kötü olacak. Birçok ülkeyle ilgili tahminlerimizi aşağı yönlü olarak revize ettik. Haliyle çok az sayıda ülke için yukarı yönlü revizyon gerçekleşti.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Nisan 2020 sayısında bu yıl için ekonomik büyüme tahmini yüzde 3,3’ten yüzde eksi 3’e düşürülmüştü. 2021 yılı için de küresel anlamda ekonomik büyüme tahmini yüzde 3,4’ten yüzde 5,8’e çıkarılmıştı. Son dönem raporun 24 Haziran 2020 tarihinde açıklanacağı düşünülüyor.