İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Günümüzde neredeyse tam toplu para ihtiyaçlarımız için ihtiyaç kredisi kullanıyor. Tatil, eğitim, konut tadilatı, sıhhat veya rastgele bir mahsul alırken toplu para ihtiyaçu varsa direk bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmaya yöneliyoruz. Bunun en büyük nedeni ise yaşam koşullarının gün geçtikçe daha pahalı hale gelmesiyle ve insanların para biriktirmek için zorlanmaya başlamasıdır. Fakat direk ihtiyaç kredisi kullanırken bazı unsurlara dikkat etmiyoruz. Misalin İhtiyaç Kredisi Hesaplama harekâtını ihtiyaç kredisi kullandığımız zaman kesinlikle yapmamız gerekir. Zira her bankanın alıcılarına sunduğu ihtiyaç kredisi fırsatları değişiktir ve gerek ödem biçimi gerekse ödenecek meblağ olarak en mantıklı olan ihtiyaç kredisini kullanmanız sizin lehinize olacaktır. Yazımızda İhtiyaç Kredisi Hesaplama için dikkat etkeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşacağız.

İhtiyaç Kredisi nedir ?

İlk olarak sizlere bu sualin yanıtıyla başlayabilir. İhtiyaç kredisi, bankaların eşya alımı, minik ihtiyaçlar, tatil, sıhhat gibi gidişatlar için alıcılarına sunduğu kredi tipidir. Aynı zamanda konutluluk içinde ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bankalar ihtiyaç kredilerini alıcılarına birkaç 1.000 liraya kadar sunabilir. Faizi öteki kredi cinslerine göre genellikle daha düşük oluyor ve çok gereksinimi de dinlenmiyor. Bankalardan en fazla kullanılan kredi cinslerinden birisi ihtiyaç kredileridir. Bu surattan bankaların en büyük kazanç kaynağıdır diyebiliriz. Günümüzde bankaların rakamının çok fazla çoğaldığını hesap edersek ihtiyaç kredisi kullandırma mevzusunda birbirleriyle rekabet halinde olduklarını ve bu mevzuda devamlı kampanya tertip ettiklerini söylersek palavra söylemiş olmayız.

Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Neleri Baz Alıyor ?

Bankaların birer ticari müesseseler olduğunu düşünürsek ihtiyaç kredisi verdikleri şahsın aldığı kredinin taksitlerini gününde ve meselesiz ödemesi bankalar için oldukça ehemmiyetlidir. Bu surattan bankalar bireylerin kredi kullanabilirliğini ölçmek için emin bir tehlike değerlendirmesi yaparlar. Bu değerlendirme kapsamında bankaların alıcılarına ihtiyaç kredisi kullandırıp kullandırmayacağı genellikle değişiklik gösterir. Bankalar ihtiyaç kredisi vereceği bireylerde araştırdıkları gidişatlar şu biçimdedir:

  1. İhtiyaç kredisi kullanan bireylerin son beş sene içerisinde aldıkları bir kredide veya kredi kartı borcunun ödemesinde mesele yaşayıp yaşamadığı.
  2.  Daha evvel kullanılan ve ödenen veya şuanda hala sarih halde bulunmuş kredilerde göstereceğiniz ödeme performansı.
  3. Başkasına kefil olduysanız bu kefil olduğunuz hesaplar.
  4. İhtiyaç kredisini kullanırken birilerini kefil olarak gösterecekseniz bu şahsın ödeme kumpası ve kredi tehlike durumu.
  5. Toplam kazancınız ve gideriniz arasındaki denge durumu.
  6. Geçmiş yarıyıllarda ödediğiniz veya ödemediğiniz borçlarınız.
  7. Bankalarda bulunan mevduatlarınız ve bu mevduatların süreleri.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama da Nelere Dikkat Etmeliyim ?

İhtiyaç kredisi kullanmak istediğiniz zaman hakikatinde dikkat etkeniz gereken bir hayli parametre var. Çoğu insan ihtiyaç kredilerini hesaplamak isteyecekleri zaman yalnızca bankaların bireye sunduğu faiz oranlarına dikkat eder. Fakat tek dikkat etkeniz gereken faiz oranları değildir. Misalin bankaların size sunduğu ek mahsuller karşılığında ne kadar faiz oranı aldığına dikkat etmeniz gerekir. Bazı bankalar alıcılarına hiçbir gider almadan ihtiyaç kredisi olanağı sunarken bazı bankalar alıcılarından dosya gideri gibi değişik giderlerde isteyerek ihtiyaç kredisi sunuyor. İlk başta belki sizden gider arz etmeyen bankanın faiz oranı yüksek gibi gelebilir. Fakat gider arz eden bankanın faizi düşük olsa dahi giderle birlikte sizden daha yüksek ölçüde para almış olabilir.

İhtiyaç kredisi kullanırken yalnızca faiz oranlarına ve gidere değil gecikme olduğu zaman günlük ne kadar gecikme faizi alınacağına da bakmanız gerekir. Ne kadar ödeme kumpasınıza dikkat ederseniz edin bazı gidişatlarda gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bu stil gidişatlar uygulanan faiz oranının yüksek olması sizi güç vaziyete sokabilir.

İhtiyaç Kredisi Müracaat Şartları

İhtiyaç kredisine müracaat yapacaksanız ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Ülkemizde kredi kullanmayla alakalı yasalar gereği kredi kullanacak şahsın reşit olması başka bir deyişle 18 yaşını geçmiş olması gerekir. İhtiyaç kredisi kullanmak için bir öteki koşul ise şahsın kumpaslı bir kazancının olması gerekir. Birey kazancını evraklandırabilmelidir. Bu kazanç dokümanı veya ücret bordrosu ile olabilir. Bankalar genellikle şahsın son 6 aydır kumpaslı bir işte çalışmasına da itina gösterir.

Belirttiğimiz bu kriterlere sahip olan bireylerin müracaatlarını bankaların kesinlikle kabul etme gibi bir gerekliliği yoktur. Bankalar isterlerse şahsın müracaatını yalanlayabilirler. Genellikle bu bireylerin müracaatlarının negatif sonuçlanmasının nedeni kredi anekdotlarının düşük olmasıdır. Bankalar kredi verecekleri bireylerin bu kredileri meselesiz bir biçimde ödeyebilmesi mevzusunda emin olmak ister. Şayet bankalar kredi anekdotunuza baktığı takdirde ve kredi anekdotunuzda düşükse aynı zamanda geçmişte kredi kartı borçlarınızın ödemesinde veya aldığınız kredilerin ödemesinde mesele yaşadıysanız bankalar size kredi vermeyebilir.

İhtiyaç Kredisi Müracaatı Nasıl Yapılır ?

İhtiyaç kredisi müracaatı yapmak için günümüzde bir hayli usul var. Bu usullerden ilki bankaların fotoğrafı internet siteleri üzerinden müracaat yapmaktır. Bir öteki usul ise alıcısı olduğunuz bankanın mobil uygulaması üzerinden müracaat yapmaktır. Günümüzde neredeyse tam bankalar bu kanallar üzerinden müracaatları kabul ediyor. Ayrıca SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır mevzumuzu araştırabilirsiniz.. Natürel basmakalıp usul olarak bankanın şubesine giderek ihtiyaç kredisi müracaat harekâtını asıllaştırabilirsiniz.