İçişleri Bakan Soylu’dan Bekçi Olmak İsteyenler için Açıklama! Yeni Bekçi Alımı Yapılacak mı?

Bakan Soylu bir önceki akşam konuk olduğu canlı yayınında, bekçilerle ilgili önemli detaylara yer verdi. Bekçi alım sürecini değerlendiren Bakan Soylu, çarşı ve mahalle bekçileri için kontenjan artırımının olup olmayacağında dair yöneltilen bir soruyu da yanıtladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bekçi alımıyla ilgili açıklamaları şu şekilde gerçekleşti;

“İstanbul’dan bir soru yöneltildi. Bu süreci ben de gerçekten 1500 olarak biliyordum. Zaten öyle düşündüm 8 bin bekçi alımı yapılırken. Meğer 1000 olarak yapılmış. Neden 1500 denildi de neden 1000 verildi diye çok soruldu. Rakamın 1500 olduğunu söylemek istiyorum. Kalanlar yedek. Yani yedeklerden alarak asile tekrar getirmek gibi bir kural bulunmuyor. Asil olarak bekleyenler herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle veya farklı bir yeri kazanma sebebiyle kadroda yer almamıştır. Bu durumda yedeklerin tekrar alınması gibi bir durum kadromuzda şu an için söz konusu değil.”

“Günümüzdeki toplam kadro sayımız 30 bin. Bakanlık olarak yaklaşık 28 bin 500’ünü doldurduk. 1500’e yakın bir kadro var. Fakat sayın Cumhurbaşkanımız ve hükumetimiz böyle bir kadro açarsa belki 5 bin ile 10 bin kişi arasında değişen bir rakamı tamamlamaya başlayabiliriz. Yani 40 bin civarında toplamda bir bekçi kadrosu olabilir.”

Bakan Soylu’nun bu açıklamasının ardından yeni bekçi alımlarının yapılacağı düşünülüyor. Henüz detaylı ve kesin bir açıklama söz konusu olmadığı için ilerleyen dönemlerde konuyla ilgili yapılacak açıklamaları ekonomikredi.com olarak sizlerle paylaşmaya devam ediyor olacağız.