Yeni Kredi Çekenler Tekrar Kredi Çekebilir mi ?

Yeni Kredi Çekenler Tekrar Kredi Çekebilir mi ?

Bankalardan kredi çektikten sonra borçlarımızı düzenli bir şekilde ödemeye devam ederiz, ancak bazen daha fazla borca ihtiyacımız olabilir ve bankadan tekrar kredi almak zorunda kalabiliriz, bu gibi durumlarda ne yapmalıyız? Bankadan kredi çektikten sonra tekrar borca ihtiyacımız var ise kredi alabilirmiyiz

Bankadan kredi çektikten sonra evet yeni bir kredi daha alabilirsiniz, ancak bunun için kredi kotanızın yeterli olması gerekiyor, kredi kotanız, bankalardan alabileceğiniz maksimum kredi limitidir. Çekmiş olduğunuz kredi, maksimum kredi kotasını doldurmamışsa kotayı dolduracak kadar kredi alabiliyorsunuz. Peki bu kota neye göre belirleniyor?

Bankalardan aldığımız kredilerin limiti veya kotası bizim aylık gelirimize göre belirlenmektedir. Aylık gelirimiz ne kadarsa  o gelirin sadece yüzde 50’si taksidine denk gelecek şekilde kredi çekebiliriz. Yani aylık gelirimiz 4 bin lira ise, aylık sadece 2,000 lira kredi taksidi ödeyebiliriz. Almak istediğimiz kredinin aylık taksidi 2 bin lirayı geçiyorsa banka o krediyi bize vermez veya vadeyi uzatır ve bu şekilde verebilir. 

[ilgiliMakale icerik_id=”958″]

Aylık 3 bin TL kazanıyorum 30 bin TL kredi çektim daha ne kadar kredi alabilirim ?

4 yıl vadeli ödemeniz gereken 30 bin lira kredi borcunuz var. Bu da aylık 625 lira kredi taksidi ödediğiniz anlamına geliyor. Aylık geliriniz 3 bin TL olduğu için, aylık 1,500 TL’ye kadar ödeme yapacak şekilde kredi çekebilirsiniz, ancak bankalar kredi notu düşükler için aylık gelirinin %40’ı ya da %30’una denk gelecek taksitli kredi ürünleri sunabiliyor. %50’sine denk getirebilmek için iyi bir kredi notuna sahip olmak gerekiyor. 

Yukarıdaki örneğe göre kişi aylık 875 TL daha taksit ödemesi yapabilir. Bu bağlamda faizsiz hesaplandığında kişi 1 yıl vadeli  10 bin 500 lira kredi çekebilir iken, 4 yıl vadel olarak ele aldığımızda ise 42 bin liraya kadar kredi kullanabilir. Bu rakamlar tahmini verilerdir ve faiz,vergi ve sigorta gibi ek giderler eklenmemiştir, ekleme sonrasında kullanılabilir kredi limitiniz düşecektir. 

Bankadan daha fazla kredi alabilmek için aylık gelirinizi daha yüksek göstermenin yollarını bulmayı veya daha fazla para kazanmayı düşünebilirsiniz. 

Bir cevap yazın