Yatırım Fonu Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ?

Yatırım Fonu Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ?

Yatırım fonları, yurt içi ve yurtdışı pek çok yatırımcısı bulunan faize dayalı veya faizsiz yatırım enstrümanlardır. Yatırım fonlarına konu olan yatırım araçları, vadeli mevduat, türev araçlar, hisse senetleri, altın, döviz vs’dir. Yatırım fonlarından elde edeceğiniz kazançlar devlet tarafından vergilendirilmektedir. Elde ettiğiniz kazançların yüzde 10’u devlete stopa adı altında vergi olarak ödenmektedir.

Kaç Tip Yatırım Fonu Var ?

Para Piyasası Fonları

Bu fonlar faize dayalı enstrüman içeren fonlardır. Bu fonların amacı size uzun vadede mevduat faizinden daha yüksek getiri sağlamaktadır. Vadeli mevduata nazaran risk içerse de genelde anaparadan kayıp durumu söz konusu olmaz günlük olarak veya valörlü olarak alınıp satılabilir. Söz konusu para piyasası fonlarının getirilerini incelemek için Tefas web sitesini kullanabilirsiniz.

Hisse Senedi Fonları
Türk veya yabancı şirketlerin hisse senetlerine dayalı olarak yönetilen özel yatırım fonlarıdır. Kazanç garantisi yoktur risk düzeyi yüksektir ve ana para kayıpları yaşanabilmektedir. Uzun vadede para piyasası fonlarından daha iyi performans sergilemektedir.

Yabancı Menkul Kıymet Fonları
Yabancı hisse senetlerine yatırım yapılan bu fonlarda, Avrupa ve Amerika ağırlıklı olmak üzere teknoloji ve sanayi sektörü ağırlıklı olmak üzere yatırımlar yapılmaktadır. Tüm yatırımlarınız, yatırım uzmanları tarafından yönetilir.

Değerli Maden Emtia Fonları
Bu fonlarda yatırımlarınız, yatırım uzmanları tarafından altın, gümüş, petrol, pamuk gibi faizsiz emtia ve kıymetli madenlerde değerlendirilir. Riski orta getirisi uzun vadede yüksektir.

Değişken Fonlar
Pek çok yatırım enstrümanın bulunduğu bu fonlar değişken fonlardır. Piyasa koşullarına göre fondaki yatırım enstrümanları alınıp satılabilir. Örneğin Abd merkez bankası Fed,faiz indirimi yapacağını açıklaması üzerine kıymetli madenlerin fon üzerindeki ağırlığı arttırıp en yüksek geliri elde etmeniz amaçlanacaktır.

Borçlanma Araçları Fonu

Bu fon tipinde mevduatınız, iç ve dış devlet veya özel borçlanma senetlerine yatırılır. Özel sektör veya devlet tahvillerine yatırım yapılarak mevduattan yüksek getiri elde etmeniz amaçlanır.

Fon Sepeti Fonları

Yukarıda saydığımız pek çok yatırım fonlarının karışık olarak barındırıldığı fonlara Fon sepeti fonları denir. Fon sepeti fonlarında, altın, döviz ve hisse senetleri olabilir.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonları

Yeni bir iş kuracak bir proje kuracak kişilere yatırım yapmak istiyorsanız Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarını tercih edebilirsiniz.

Gayrimenkul Yatırım Fonları

Bu fon tipinde ise, yurt içi veya yurt dışı gayrimenkullere yatırım yapılarak gelir elde edilmesi amaçlanır, elde edilen kira gelirleri fon içerisine eklenir.

Döviz Sepeti Fonları

Dolar, Euro, Sterlin, Frank gibi dövizlere yatırım yapmak istiyorsanız döviz sepeti fonlarını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın