Son Dakika: Ev Kirasını Ödemekte Zorlananlar için Kira Yardımı Yapılacak!

Koronavirüs sebebiyle ülkemizde pek çok devlet destekli ödeme yapılmaya başlandı. Bu ödemeler kapsamında kira konusunda güçlük çeken vatandaşlar için başvuru şartları açıklandı. Peki kira yardım şartları neler, kimler kira yardımı alabilir?

Kira Yardımı Alma Şartları Neler?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların bazı şartlara uyum sağlaması gerekiyor. Bu şartlardan ilki, başvuru sahiplerinin herhangi bir gayrimenkul sahibi olmaması. Ayrıca kira yardımı alacak bireylerin sigortalı bir işte çalışmıyor olması da gerekiyor. Son olarak gelir tespiti sonucuna uygun olmak ve işsizlik maaşı almamak gibi şartları sağlayan vatandaşlar kira yardımı alabilecek.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira yardımları mali duruma ve kurumlara göre değişmektedir. Genelde büyük şehirlerde 595 TL’den 960 TL’ye kadar kira yardımı yapılmaktadır. Bakanlık bu konuda illere göre sınıflandırma yaparak 755 TL’ye kadar yardım sağlamaktadır. Buna ek olarak kira yardımı koşulları kentsel dönüşüm kapsamında da değişebiliyor.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekleri için yapılacak yardımlar genelde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına da kira yardımı için başvuruda bulunulabilir. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu için BURAYA giriş yaparak gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde vatandaşlara yönelik çok sayıda ekonomik tedbir süreci başlatıldı. Düşük vadeli kredilerin yanı sıra 1000 TL koronavirüs geri ödemesiz yardım ve buna benzer pek çok uygulama için başvurular devam ediyor. İlerleyen günlerde yeni yardımlarla ilgili açıklamaların yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın