Son Dakika: BDDK Kredi Vermeyen Bankalar için Harekete Geçti!

BDDK’nın yaptığı bilgilendirmede faizsiz çalışan bankalara birtakım ayrıcalıklar tanınacağını ancak kredi vermeyen diğer bankalara para cezası uygulanacağını aktarıldı. Geçtiğimiz günlerde pek çok vatandaşın borç ertelemek için başvurduğu özel bankaların yüksek maliyetlerle hizmet vermeye çalışması gündeme gelmiş ve bu konuda Bakan Berat Albayrak da önemli açıklamalarda bulunmuştu.

BDDK Başkanından Önemli Açıklamalar

BDDK Başkanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi, “Aktif rasyosu hesaplamasına göre banka bazında birtakım oranlarda Merkez Bankasıyla yapılan kur takası kıyaslanacaktır. Ayrıca toplam kredi hacmi, mevduat büyüklüğü, menkul kıymet portföyü gibi durumlarda da kıyaslama yapılacak. Herhangi bir ay sonunda aktif rasyosunun o aya ilişkin ortalamasının mevduat bankalarında yüzde 100’ünün altına düşmemesi bekleniyor. Katılım bankalarında ise bu oran yüzde 80. Ay sonu geldiğinde bu oranların altında kalan bankalar için aşım tutarı da ortaya çıkacaktır.”

“Yapılan yeni düzenleme ile beraber bankaların kaynakları daha verimli kullanması gerekiyor. Yani reel sektör ihtiyacı olan finansmanlara daha kolayca erişilebilecek. Bankaların asli fonksiyonu olan kredi dağıtımlarına odaklanması gerekiyor. Bu süreçte bankacılık sektörünü başarılı ve gerçek olarak yönetenler, müşteri sadakatini de artırarak uzun vadeli karlılık oranlarını yükseltir”

BDD Başkanının açıklamalarından önce Hazine Bakanı Berat Albayrak da özel bankaların takip edildiğini söylemiş ve vatandaşlara uygun imkanların sağlanması gerektiğini dile getirmişti. Daha önce ise Cumhurbaşkanı Erdoğan da özel bankalarla ilgili şikayetlerin arttığını ve vatandaşlara yardımcı olunması gerektiğini söylemişti.

Bir cevap yazın