Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Yatırım ve İstihdam Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformunun 2 yıllık çalışmalarına kalkına ajansları tarafından 30 milyon TL katkı sunulacağını açıkladı. Bakan Varank koronavirüs ile mücadele kapsamında istihdama yönelik de birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, Bursa’daki Bosch yatırımına 500 milyon TL’lik ilave yatırımla yüksek basınç pompalarının artık Türkiye’de üretilmeye başlanacağını duyurdu.

Personel Desteği Artırılıyor

Bakan Varank Covid-19 ile yapılan mücadelede istihdam ve dış yatırım noktasında güzel haberlerin geldiğini söyledi. Bu kapsamda Bosch markasının Bursa’daki yatırımını genişletme kararını aldığını söyleyen Bakan Mustafa Varank ayrıca Twitter üzerinden de duyuruyu yayımladı.

Ek yatırım ile beraber Bursa’daki 1 milyar 240 milyon TL’lik yatırım tutarı 1 milyar 740 milyon TL’ye çıkaca. İstihdam sayısı ise 314’ten 606 kişiye ulaşacak. Şuan da 14 olan nitelikli personel sayısı da 100 kişiye çıkacak.

Yıllık olarak 900 bin yeni nesil yüksek basınç pompasının üretilmesi için yapılan yatırımda azami nitelikli personel desteği de iki katına çıkarılacak. Buna göre 20 milyon TL olan personel desteği 40 milyon TL’ye ulaşacak.

Bakan Mustafa Varank 30 milyon TL’lik katkı sürecinden de bahsetti. Açık Kaynak Platformu üzerinden kodlama eğitim programı düzenleyecek ve aynı zamanda İstanbul’da Bilişim Vadisi ile yazılım okulları açılacağını söyleyen Varank, Covid-19 aşısına da kısaca değindi. Varank son olarak, “Türkiye’de aşı üretim tesisinin olmadığı söyleniyor bunları görüyoruz. Ancak böyle bir durum söz konusu değil” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Bir cevap yazın