Otomotiv Sektöründe Hareketlilik Başladı! Araç Piyasası Fiyatlarında Düşüş Bekleniyor mu?

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok marka üretime ara vermiş ve araç piyasasında ciddi fiyat değişiklikleri yaşanmıştı. Özellikle de ikinci el araç piyasasındaki fiyat artışları bir süre sonra sıfır araçları da etkilemeye başlamıştı. Salgından sonra araç fabrikalarında üretim tekrar başladı. Bu nedenle sıfır ve ikinci el araç piyasasındaki rakamların ne olacağı da merak konusu oldu.

Hangi Firmalar Üretime Yeniden Başladı?

Mart 2020’de üretime ara veren otomotiv sektöründe Mayıs 2020 itibariyle üretim yeniden başlayacak. Öte yandan Türk Traktör, Otokar, Karsan, Hyundai Assan, Honda ve Mercedes-Benz üretim için hazırlıklara başladı. Anadolu Isuzu firması ise 13 Nisan’da üretime yeniden start vermişti.

TOFAŞ, üretime 4 Mayıs, Toyota ise 11 Mayıs itibariyle başlayacağını duyurdu.

2. El Araç Fiyatları Düşecek mi?

İkinci el araç fiyatlarıyla ilgili yaşanabilecek değişimler aslında Mayıs itibariyle belli olacak. Salgının bu dönemde etkisini yitirmeye başlayacağı düşünülürken aynı zamanda sıfır araç üretimindeki kapasitenin artmaya başlayacak olması, fiyatlarda düşüşe neden olabilir. Son olarak acil nakit ihtiyacı olanların araçlarını satılığa çıkarabileceği düşüncesi de fiyatlarda düşüş yaşanabileceğini gösteriyor.

Sıfır Araç Fiyatları Ne Olacak?

Otomobile olan talebin azaldığı bu dönemde birtakım uygulamalar ile sıfır araç fiyatları düşüşe geçebilir. Ancak uzmanlar araç kredisi kampanyaları, ÖTV indirimleri ya da düşük faiz oranlı taşıt kredileri sayesinde sıfır araç fiyatlarının yükselişe geçebileceğini dile getiriyor. Kampanyaların olmaması ve sıfır araca talebin artmaması halinde ise sıfır araç piyasasında ciddi bir düşüş gözlemlenebilir.

Bir cevap yazın