Kredi Notum Yok, Ne Yapmalıyım ?

Bankalardan kredi kullanmadan önce kredi notunuzu sorgulamanız kredi alıp alamayacağınız konusunda sizlere fikir vermektedir. Bankalardan kredi kullanabilmek ve kredi kartı başvurularınızın olumlu sonuçlanması için bankalar ile ilişkinizi iyi tutmalısınız. Bankacılık dünyasında müşterilerin geçmişleri büyük önem taşır. Müşterilerine kredi verip vermeme konusunda banka yetkililerinin ilk incelediği madde de ise kredi notu yer almaktadır.

Artık cep telefonlarından T.C. kimlik no ile atacağınız bir mesaj sayesinde kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte bazı sorgulamalarda kişilerin kredi notu bilgisine ulaşılamaz. Bu durumda kredi notum yok, ne yapmalıyım diyen kredi kullanmayı düşünen kişiler, kredi notunu yükseltmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Kredi notu genellikle 1 – 1.900 puan arasında hesaplanan bir puandır. Kredi notunuz bu puan aralığında en riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi olarak gruplandırılmaktadır. Puanınız genellikle 1.500 – 1.900 puan arasındaki grupta yer aldığında çok kolay kredi alabilirsiniz ve bankalar sizlere özel müşterileri olarak yaklaşmaktadır. Bu nedenle kredi notunuz yoksa puanınızı öncelikle en azından bu puanlara yaklaştırmanız gerekir. Kredi notunuzu yükseltmeniz için çeşitli yollar deneyerek bir süre içerisinde kredi kullanmanız için yeterli olan kredi notuna ulaşmanız mümkündür.

Çeşitli etkenler, kredi notu yükseltmek konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar, öncelikli olarak kredi notu ile birlikte kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız ile daha öncesinde kullandığınız kredi varsa onların taksitlerini ne kadar düzenli ödediğinizi incelerler. Kredi kartınızın tamamını aylık düzenli ödemeniz, sadece asgari tutarı yatırmamanız hızlı bir şekilde kredi notunuzu yükseltecektir. Bu nedenle kredi notunuz yoksa öncelikle kredi kartı edinerek kredi notunuzu oluşturabilir ve düzenli ödemeler yaparak notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

[ilgiliMakale icerik_id=”938″]

Kredi notunuzu etkileyen bir diğer durum ise kredi kullanma sıklığınız ile ilgilidir. Ödemelerinizde sorun yoksa bankalar ne sıklıkla kredi kullandığınızı incelemeye alırlar. Düzenli olarak bankalardan kredi kullanıyor ve taksitlerinizi aksatmadan zamanında ödüyorsanız bu da kredi notunuzun yükselmesi ve puanınızın iyi, çok iyi grubunda yer alması için önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. Bir diğer yandan yakın zamanda yeni bir kredi kullandıysanız bu da kredi notunuza etki edecektir.

Bir cevap yazın