Kredi Notu Nedir ?

Finansal konularda bankalar ile olan ilişkiler, hem kişi hem de kurumlar için büyük önem taşımaktadır. Ani gelişen nakit ihtiyacı gibi durumlarda başvurarak nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bankalar, kendilerine başvuruda bulunan kişilere kredi veya kredi kartı vermeden önce belli kriterlere uygunluk aramaktadır. Kredi notu da bu kriterler arasında önemli bir rol oynamaktadır.
Daha öncesinde bankalardan kredi kullanmamış veya kredi kartı olmayan kişiler bankacılık dünyasında önemli bir tanım olan kredi notu veya kısaltılmış haliyle KKB hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Bu gibi durumlarda kredi notu nedir sorusu sık sık gündeme gelmektedir.

Kredi notu, sizlerin bankalar ile olan ilişkilerinizi gösteren önemli bir puandır. Bu puan durumunuza göre bankalar kredi veya kredi kartı başvurularınıza olumlu – olumsuz bir dönüş yapmaktadır. Kredi alabilmeniz veya kendinize kredi kartı çıkartabilmeniz için öncelikle kredi notunuzun belli bir puana ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce kredi notu sorgulama sistemleri ile notunuzu sorgulayabilir, böylece kredi başvurunuzun olumlu mu olumsuz mu sonuçlanacağını öğrenebilirsiniz. Günümüzde kredi notu T.C. kimlik no ile rahatlıkla hızlı bir şekilde sorgulanabilmektedir.

[ilgiliMakale icerik_id=”934″]

Kredi notunuzun yüksek olması, bankalara yapacağınız başvuruların olumlu sonuçlanmasına neden olmaktadır. Kredi notunun yüksek olması durumunda bankalarda iyi bir izlenim bırakacaksınız. Böylece parayı çalıştırarak kazanç sağlayan bankalar için iyi bir müşteri adayı olarak kabul edeceksiniz. Bu nedenle finansal alanda bankacılık hizmetlerini sık kullanıyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmaya özen göstermelisiniz. Daha öncesinde kredi almamış veya kredi kartı kullanmamış kişiler, bankalar ile olumsuz bir ilişki geçmişleri olmadığı için başvurularının olumlu sonuçlanması için daha şanslı olduklarını düşünürler. Ancak bu kişiler de bankalar için riskli grupta yer almaktadır çünkü bankalar hiç tanımadıkları bu kişilerin başvurularını onaylamakta çekingen davranabilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusunda ilk kez kullanıyor ve kredi kartını ilk kez alacaksanız kredi notunuz yüksek ihtimal ile riskli grupta yer almaktadır. Başvurunuzun onaylanması ve kredi alabilmeniz için öncelikle kredi notunuzu yükseltmeli ve daha sonra tekrar bankaya kredi için başvuru yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın