Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi çekmek isteyen kişiler risk raporları üzerinden kredi notlarına ulaşabiliyor ve kredi notu ne kadar yüksek ise kredi çekebilme ihtimal o kadar artıyor. Müşterilerin ihtiyaçlarına uygun miktarlarda ve vade seçeneklerinde kredi alabilmeleri için kredi puanlarını veya skorlarını düşürmemeleri gerekmektedir. Kredi Notu belirlenirken son 5 yıldaki aktif bankacılık işlemleri dikkate alınmaktadır kredi notu düşükse düzenli ödeme yaparak kredi notu kolayca yükselebiliyor. Peki kredi notu neden düşer ?

Takibe Giren Borçlarınız Var Mı

Kredi veya kredi kartı borcunuz nedeniyle kullanıcıların hesaplarının, borçların zamanında ödenmemesi nedeniyle yasal takibe gitmesi kredi notuna olumsuz etki olarak yansımaktadır. Kişiye olan güveni sarsan ve ödeme güçlüğü ibaresi olan durumlar sebebiyle sonraki dönemlerde alınacak krediler riske atılabiliyor. Borçların takibe girmesine pek çok etmen neden olabilir. Ama en azından borçlarınızı zamanında ödemeye özen gösteriniz.

Geciken Ödemeler

Ödemelerinizi gününde yapmıyorsanız kredi notunuz bu durumdan etkilenir. Bankalar son ödeme tarihi olarak belirlediği günden en geç 7-14 gün arasında ödeme yapmanız gerekir aksi takdirde ciddi sıkıntıya düşebilirsiniz. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız ödemeleri gününde yapın. 3 ay üst üste yapılmamış ödemeler 10 gün içerisinde yasal takibe girmenize neden olur.

Kapanan Kredi Kartları

Kredi kartı borcu ödemelerinizi 3 ay üst üste yapmadıysanız kartınız kullanıma kapatılır. Yani en azından toplam borcunuzun asgari tutarını ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kart kullanıma kapatılır ve borçlu bir şekilde kredi notunuz düşer. 3 ay boyunca hiçbir şekilde kredi kartı ödemesi yapmadıysanız kartınız kullanıma kapatılacaktır.

[ilgiliMakale icerik_id=”831″]

Yanlış Hileli Bilgiler

Finansal durumunuz ile ilgili bankalara vermiş olduğunuz yanlış veya hileli bilgiler kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. Örneğin gelirim 5 bin TL diyerek 5 bin TL limitli kredi kartı aldıysanız ancak geliriniz 2 bin TL ise bu tespit edildiği durumda ciddi bir şekilde cezalandırılırsınız. Kredi notunuz 0’a düşebilir yani kara listeye girebilir ve 5 yıl boyunca bankalardan kredi alamayabilirsiniz. 5 yıl sonra kara listeden çıktığınızda sadece kredi kartı alabilecek puana sahip olursunuz. Kredi kartınızı alır ve düzenli ödeme yaparsanız kredi alabilecek yetkinliğe de yakın zamanda erişirsiniz.

Bir cevap yazın