Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ?

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ?

 

Kredi notu, kredi tüketicilerinin borç ödeme alışkanlığını ölçen ve bankacılıkta kullanılan önemli enstrümanlardan biridir. Kredi notu sayesinde pek çok tüketici, ne kadar kredi alabileceğini ve borç almaya ne kadar elverişli olduğunu görebilmektedir. Kredi notu borçlarınız ile ilgili yaptığınız tüm aktivitelerden olumlu veya olumsuz olarak etkilenebiliyor ve kısa sürede kredi notunuza yansıyor. Bu açıdan kredi notunuzu olumsuz olarak etkilememeye ve elinizden geldiğince kredi notunuzu yükseltmeye çaba gösteriniz. Kredi notum ne zaman güncellenir? Borç taksidimi geciktirdim ne zaman kredi notuma yansır, kredimi kapattım ne zaman kredi notum yükselir gibi sorular soruyorsanız yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

 

Kredi Notu Ne Zaman Yansıtılır?

 

Kredi notu son kredi ürünü aktivitesinden en geç 1 iş günü içerisinde etkilenir. Örneğin kredi borcunuzu kapattıysanız kredi notunuz yükselir ve bu bir gün içerisinde kredi notunuza yansır, yine aynı şekilde son ödeme tarihi geçen borçlarınızda en geç ertesi gün eksi puan olarak kredi notunuza yansır. Her bir eksi puan kredi almanızı büyük ölçüde etkiler, bu nedenle buna büyük önem vermeniz gerekir.

 

Hangi Aktiviteler Kredi Notunu Yükseltir

 

Kredi kartı veya kredi borcu ödemesi, en geç son ödeme tarihine kadar yapılan kredi veya kredi kartı ödemeleri kredi notunuza artı puan olarak etki eder. Son ödeme tarihi geçen borçlarınız için de ciddi bir eksi puan alırsınız ve bu eksi puanlar zamanla kredi alamamanıza neden olabilir. 

 

Başvurusu kabul edilen kredi kartı da kredi notunuzu artıran etmenlerdir. Başvuru yaptığınız kredi kartı kabul edildiyse bir gün içerisinde artı puan kredi notunuza yansıtılacaktır. Yine banka hesabınızdaki para alışverişi ve transferleri de kredi notunuza artı puan olarak yansıyabilir, banka şubesi üzerinden altın döviz alıp satma, borsa hesabı açma, mevduat hesabı açıp para yükleme de kredi notunuza pozitif olarak etki eder.

 

Hangi Aktiviteler Kredi Notunu Düşürür?

 

Son ödeme tarihi geçen her borç kredi puanınıza negatif açıdan etki eder. Başvurusu reddedilen her bir kredi veya kart başvurusu da kredi notunuza olumsuz etki edecek özelliklerden bazılarıdır. Borçlarınızı sürekli geciktirerek ödüyorsanız, akdi faiz ödemek bir yana, kredi notunuz farkında olmadan kara listeye dahi girebilir.

 

Bir cevap yazın