Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Günümüzde hemen her bireyin banka ile yakından ilişkisi bulunmaktadır. Kredi alanlar mevduat yatıranlar, yatırım yapanlar işi için bankayı kullananlarda olmak üzere herkesin bankayla yakından bir ilişkisi var. Dolayısyla krediye ihtiyaç duyduğumuzda yine bankalarla yakından ilişki kurmak zorunda kalıyoruz. Çünkü bankalar bize kredi verirken, ilk olarak kredi notuna bakıyor. Kredi notu zayıf olan müşteriler bankadan kredi alamıyor hatta kara listeye düştüyse 5 yıl boyunca hiç kredi alamıyor. Bu nedenle Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? düşen kredi notumu nasıl düzeltebilirim gibi sorular, banka müşterileri tarafından sıksık soruluyor, bu yazının da sizlere rehber olması amacıyla, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi Notu Hesaplanırken Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir?

Kredi notunuzu belirleyen etmenleri bilmeniz gerekmektedir. Bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen kredi notunuz düşük ve nasıl yükselteceğiniz merak ediyorsunuz. Aşağıda yazılan maddeleri ihlal ettiyseniz ve yapmadıysanız kredi notunuz bu sebeple düşmüş olabilir.

Borç Ödeme Alışkanlığı

Borç ödeme alışkanlığı kredi notunuzu belirleyen en önemli faktördür. Bankadan aldığınız krediyi zamanında ödemiyorsanız borç ödeme alışkanlığınız negatiftir bu da kredi notunuza olumsuz puan olarak yansıyacaktır.
Kredi Kullanım Yoğunluğunuz
Bankadan sık sık kredili ürün kullanmıyorsanız büyük ihtimalle kredi notunuz fazla yükselmeyecektir.

Borç Miktarı

Kullandığınız borç miktarı ve şuandaki borçluluk miktarınız kredi notunuzu önemli ölçüde etkiler. Borcunuzu bitirdiğinizde büyük ihtimalle kredi notunuzu yükselecektir.

Bu kriterlerin hepsi Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? konusunda en etkili olan faktölerdir. Bunlar dışında kredi notuna yüzde 2-3-5 gibi düşük ağırlıklarda etkileyen faktörler de bulunmaktadır.

 

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler

Yapılandırma İsteyin
Kredi notunuzu yükseltmek isitiyorsanız yapmanız gereken pek çok şey var. Bunlardan ilki ise takibe alınan borçlarınızı yapılandırmaktır. Ödenmediği için idari takibe alınan borçlarınızı banka ile konuşarak istediğiniz vade süreleri ile yapılandırın. Böylelikle borcunuz ve ne kadar ödeyeceğiniz belirlenecek ve ona göre bir yapılandırma hazırlanacaktır. Yapılandırma sonrası kredi notunuz bir miktar yükselir.
Ödemeleri Zamanında Yapın
Borçlarınızın ödemelerini ödeme tarihlerinde yapmanız gerekmektedir. Bu çok önemli bir husustur. Zamanında yapılmayan ödemeler her gün için kredi notunuza negatif puan oalrak yansıyacaktır.
Asgari Tutardan Fazla Ödeyin
Kredi notuna en çok etkisi bulunan faktörlerden biri de ödemeleri asgari tutardan fazla yapmaktır. Kredi kartı borcunuz varsa ve aylık asgari ödeme limiti 1,000 TL ise 1,500 TL ödemeye çalışın, böylelikle kredi notunuzda sürekli yükselecektir.
Sürekli Kredi İçin Başvurmayın
Olumsuz yanıt alann kredi başvuruları kredi notunuz için negatif etmendir. Olumsuz yanıt alan her başvuru kredi notunuzu düşürücü etki yapar. Bu nedenle tekrar tekrar başvuru yapmayın. Kredi notunuzu öğrenin ve yükselene kadar bekleyin.

Bankaya Sık Sık Para Yatırın

Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız bankaya sık sık para yatırın ve çekin, bankalarla kuracağınız finansal ilişkiler kredi notunuza doğrudan etki eder. Sık sık para yatırıp çektiğiniz zaman, bankaya benim param var imajı verirsiniz bu da zamanla kredi notunuza yükseltici etki yapacaktır.

Ek Kart Alın

Limtii düşük olan bir ek kart almak kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olabilir. Limiti 200-500 TL arasında değişen düşük limitli bir kart alın ve ödemelerini mutlaka ama mutlaka zamanında yapmaya özen gösterin, bu kredi notunuzun yükselmesi için son derece önemlidir. Borçlarınızın asgarisini değil tamamını ödeyin.

Altın Döviz Alıp Satın

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? diye soruyorsanız, kredi notuna etki eden bir kuramı bilmiyor olabilirsiniz. Altın veya döviz gibi sermaye piyasası araçlarının sürekli olarak alım satımı kredi notuna olumlu olarak etki eden etmenlerden biridir. Siz sürekli alım satım yaptığınız için kredi notunuz yükselecektir. Çünkü yaptığınız işlemler bankaya para kazandırmaktadır.

Bir cevap yazın