Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

Bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız belli şartları taşıyor olmalısınız. Sigortalı bir işte belli bir süredir çalışıyor olmak, başka bir kredi borcunuzun bulunmaması gibi şartların yanı sıra en önemli madde kredi notudur. Kredi notu, bankalar için büyük önem taşır. Birçok banka, kredi verip vermeyeceğini kişilerin kredi notuna göre karar vermektedir. Kredi notu, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak çalışan Findeks tarafından tutulan, sizlerin banka ilişkilerinizi gösteren bir puandır. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi gibi farklı gruplar halinde sahip olduğunuz kredi notu değerlendirilmektedir.

Teknolojinin bu denli gelişmediği yıllarda kredi notu öğrenmek için öncelikle bankalara gitmeniz, müşteri temsilcileri ile görüşme yapmanız gerekmekteydi. Bu elbette kişilerin her zaman vakit ayıramadığı bir kredi notu öğrenme yöntemi. Günümüzde de findeks veya bankaların sunduğu imkanlar ile çeşitli yollardan kredi notu öğrenmek mümkün. Bu nedenle son yıllarda teknolojik imkanlar daha kısa ve hızlı bir yolla kredi notu öğrenmeye imkan tanımaktadır. cep telefonları günlük hayatta yaşamı kolaylaştırdığı gibi bu alanda da büyük konfor sağlamaktadır. T.C. kimlik no ile kişiler kendi kredi notunu sorgulayabilir. Bunun yanı sıra artık birçok işlemin yapılabildiği internet bankacılığı yolu ile de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Kredi notunuza dair internet bankacılığından yararlanarak rapor almak istediğiniz bunun karşılığında belli bir ücret ödemeniz gerekebilir.

[ilgiliMakale icerik_id=”934″]

Son yıllarda kredi notu hesaplama yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan bir yöntem ise e-devlet kredi notu sorgulama sistemidir. Vatandaşların birçok farklı alanda bilgilerine ulaşma ve devlet ile resmi olan belgelerini görüntüleme imkanı sağlayan e-devlet, bu alanda da yardımcı olmaktadır. e-devlet ile kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle T.C. kimlik no bilmeniz ve PTT şubelerinden aldığınız e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. ardından e-devlet portalı içerisinde kredi notu sorgulamasını kısa sürede gerçekleştirerek kredi kullanabilmek için yeterli kredi notuna sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın