Kredi Kartı İle İnternetten Nasıl Alışveriş Yapılır ?

Kredi Kartı İle İnternetten Nasıl Alışveriş Yapılır ?

Kredi kartları hayatımızı kolaylaştıran en önemli ödeme araçlarından biridir. Kredi kartları sayesinde yanımızda nakit para olmasa bile, hatta banka hesabımız sıfırlanmış olsa bile harcama yapabiliyor ve daha sonra bankanın insiyatifine göre tek seferde veya taksitlendirerek borçlarımızı geri ödeyebiliyoruz. Kredi kartlarının hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek, öte yandan bazen kredi kartı kullanmak zorunlu bir şey de olabiliyor. Örnek verecek olursak, internet alışverişlerinde, kredi kartı kullanmak zorundayız, banka hesabımızda para yoksa, kredi kartı ile alışveriş yapmak zorundayız. Peki internetten kredi kartı ile nasıl alışveriş yapılabilir? Kredi kartı ile internetten alışveriş için neler gerekli?

Kredi kartınız ile internetten alışveriş yapmadan önce, öncelikle kart limitinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Bazı kredi kartlarında tek seferlik çekimler için limit oldukça düşük olabilir, örneğin tek seferlik çekim limiti 200 liraysa, 300 liralık bir ürün alamazsınız, bunun için kartınızın tek seferlik alışveriş limitini artırmanız gerekiyor. Genelde tek seferlik alışveriş limiti kart limitine kadar çıkabiliyor, ancak siz uygulama veya internet üzerinden artırma işlemini yapamadıysanız, banka müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

[ilgiliMakale icerik_id=”1075″]

Kredi kartı ile internetten alışveriş için yapmanız gereken diğer adım ise, kredi kartınızı internet alışverişine açmaktır. Kredi kartları koruma amaçlı olarak bazen internet alışverişlerine kapalı olabiliyor, mobil uygulama üzerinden veya müşteri temsilcisi üzerinden kredi kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz. Kredi kartınızı internet alışverişine açtıktan sonra uygulamanız gereken diğer adım ise internet tarayıcınızdan satın almak istediğiniz ürünün websitesini ziyaret etmektir. Siteye girdiğinizde istediğiniz bir ürünü sepete ekleyin ve satın al butonuna tıklayın. Ardından açılan pencerede kart bilgileriniz istenecektir. Kart bilgilerinizi eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Tüm kart bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir. Bankanızdan gelen bu doğrulama kodu ile, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Doğrulama kodu girildikten sonra ödeme hesabınızdan çıkar ve alıcıya iletilir. Siparişiniz alıcıya iletildikten sonra kargoya verilir ve kargo firmasına göre süresi değişmekle beraber 1-2 gün içerisinde ürünü teslim alırsınız.

Bir cevap yazın