Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ?

Kredi Kartı, dünyada en yaygın kullanılan ödeme araçlarından biridir. Günümüzde Türkiye için kayıtlı kredi kartı sayısı 80 milyon civarıdır. Bu da hemen herkesin bir kredi kartı olduğu ve kredi kartı kullandığı anlamına geliyor. Ancak pek çok banka kredi kartlarından aidat adı verilen bir yıllık ücret almaktadır. Bu ücretler bankaların önemli gelir kaynaklarından biri olduğundan hemen her bankada alınmaktadır. Ancak kredi kartınız için hiçbir zaman aidat ödemek zorunda değilsiniz. Kredi kartı aidatlarını uygun bir yolla herkes geri alabilir. Peki kredi kartı aidatı nasıl geri alınır ? Kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için ne yapmak gerekir, hepsi ve daha fazlası bu yazımızda.

Geçtiğimiz yıllarda hükümet kredi kartı iadeleri için bir çalışma başlattı ve tüketicilerin kredi kartlarına ödemiş oldukları aidatları geri alabileceğine yönelik bir kanun çıkarıldı. Kredi kartı aidat ücretleri senede bir defa olacak şekilde alınmaktadır. 12 ayda bir kesilen bu aidat ücretleri bankalara gönderilecek bir dilekçe ile kolayca geri alınabilmektedir. Bu şekilde iade alamazsanız, e devlet üzerinden veya Tüketici Hakem Heyeti başvurusu yaparak kolayca iade alabilirsiniz. Kredi kartı iade ücretleri ortalama yıllık 50 TL ile 250 TL arasında değişebiliyor, bazı özel ticari kartları için alınan aidatlar yıllık 1,000 TL’ye kadar çıkabiliyor, yukarıda saydığımız yöntemler aracılığıyla alınan aidat ücretini çok kolay bir şekilde geri iade alabilirsiniz.

[ilgiliMakale icerik_id=”930″]

Kredi kartı aidat ücretini iade alabilmek için önce bankanızın müşteri temsilcisini arayarak kredi kartı aidat ücretinin iade edilmesini talep edin. Müşteri temsilcisi ile yaptığınız görüşme sonucunda kredi kartı aidat ücretini iade alamadıysanız, yine bankaya bir dilekçe göndererek kolay bir şekilde kart aidat ücretini iade alabiliyorsunuz. Bazı bankalar da kredi kartı aidat ücretini iade etmek için, size aidat ücretinin yarısını peşin olarak banka hesabına yarısını ise bonus olarak yatırmayı teklif edebilirler. Bu bonusları bir ay içerisinde harcamamanız durumunda hesabınızdan silinecektir. Bonuslar genelde yaptığınız harcamalardan indirim kazanmanızı sağlamaktadır. Her banka bunu yapmıyor olsa da Garanti, İş bankası gibi bankalar aidat ücretini bonus olarak yatırmayı teklif edebilirler.

Bir cevap yazın