Kredi Çekmek İçin En Doğru Zaman Nedir

Kredi Çekmek İçin En Doğru Zaman Nedir ?

Günümüzde hemen herkes acil borç para ihtiyacı içinde olabiliyor. Borç paraya sıkıştığımız zaman genelde ilk başvurduğumuz yer bankalar olmaktadır. Bankalar, bizlere faiz karşılığında borç para vermekte ve bu yolla bir gelir elde etmektedir. Ancak her ne kadar acilen borç paraya ihtiyacımız olsa da kredi çekmek için en doğu zamanı beklemek bazen yapabileceğimiz en iyi şeydir. Yanlış zamanda çekilen bir kredi bize uzun vadede gerçekten çok zarar verebilir. Bizde krediye ihityacı olan kişilerin kredi çekmek için en doğru zamanını araştırdık ve bu yazıda sizlere kredi çekmek için en doğru zaman nedir, bundan bahsetmeye çalışacağız.

Düşük Faiz

Kredi çekmek için en doğru zaman düşük faiz ortamıdır. Faizler yükseldiği zaman genelde kredi satışları düşer, ancak acil krediye ihtiyacınız var ise bunu bir kere daha düşünmeli ve sorunu başka türlü halletmeye çalışmalısınız. Uzun vadede çekilen kredi borcu yüksek faiz ile ciddi boyutlara ulaşabiliyor. 10 yıl vadeli çekilen bir konut kredisi %1 daha yüksek faiz ile alındığında 10 yılda anaparanızın %10’u kadar fazla ödeme yaparsınız. Yani 200 bin lira kredi çektiğiniz zaman %1 yüksek faizle alınması durumunda 10 yılda size ek 20 bin TL ödemenize neden olur.

Yüksek Kredi Notu

Kredi notunuz, kredi kartı ve varolan bir kredi borcunun ödemeleri düzenli yapıldığı sırada yükselmeye başlar. Yüksek kredi notuna sahip bireyler bankalardan çok daha kolay kredi almakla beraber aynı zamanda çok daha düşük faiz ödeyerek krediye sahip olabilirler. Bu nedenle kredi notunuz 1600 ve üzeri ise ve kredi çekmek için en doğru zaman nedir diye soruyorsanız, bu zaman diyebiliriz.

[ilgiliMakale icerik_id=”958″]

Düşük Enflasyon

Kredi almak için en iyi zamanlardan biri de düşük enflasyon ortamıdır. Düşük enflasyon ortamında faizler düşer, doğal olarak kredi almak daha da kolaylaşır. Kredi almak için düşük enflasyon ortamını beklemekte fayda var, ayrıca tüm bunlara ek olarak, enflasyon düştüğünde kredilerin alınabilecek maksimum vadesi de artar, buna en yakın örnek gelişmiş avrupa ülkelerinden verilebilir, çoğu avrupa ülkesinde enflasyon yüzde 3’ten az olduğu için krediler 30 yıl vade ile de alınabilmektedir. Bizde enflasyonun bu kadar düşmesi çok zor elbette ancak yine de faizler yükseldiği zaman bankalar uzun vadeli krediler vermek istemezler.

Bir cevap yazın