Kredi Çekememe Nedenleri Nelerdir

Kredi Çekememe Nedenleri Nelerdir

Bankalar, paraya ihtiyaç duyduğunuzda size kredi ile nakit destek sağlayabiliyorlar. Ancak bunlar için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bankalar için önemli olan şey, verilen kredinin zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmesidir. Bankalar bize kredi verdikleri zaman vermiş oldukları krediyi geri alamama riskini minimize etmek isterler. Bu nedenle bazı kriterlere uyulması beklenmektedir. Krediye başvurmak için, 18 yaşını doldurmuş olmanız ve gelirinizi resmi maaş bordrosu veya gelir belgesi ile belgeleyebiliyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca, personel iseniz, en az 6 aylık sigortalı çalışan olmalı, işletme sahibi iseniz veya kendi işinizin patronu iseniz bu durumda Bağ-kur sigortanızın 6 aydır faaliyette olmuş olması gerekir. Peki tüm bunlara rağmen kredi çekememe nedenleri nelerdir ? Neden kredi alamayız?

[ilgiliMakale icerik_id=”889″]

Düşük Kredi Notu

Kredi alamıyorsanız, en büyük nedeni çok düşük bir kredi notuna sahip oluyor olmanız olabilir, borçlarınızı zamanında ödemiyorsanız, büyük ihtimalle kredi notunuz düşüktür. Bu durumda olan birine bankalar genelde kredi vermeye yanaşmazlar.

Kara Liste

100 gün boyunca, bankaya olan herhangi borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar ve kredi notunuz 0’a düşer. Kredi notu sıfır olan bireyler, kara listeye düşmekte ve kredi notları bu durumdan kötü etkilenmektedir. Tüm bunlara ek olarak, bu kişiler yaklaşık olarak 5 yıl boyunca kredi kullanamıyorlar.

Yetersiz Gelir

Kredi aldığınız zaman, kredilerin aylık taksitinin aylık gelirinizin %40 veya %50’sini geçmemesi gerekir. Yani asgari ücretli bir çalışanın, 100 bin TL’lik bir kredi çekme olanağı bulunmamaktadır. Gelirinize göre alabileceğiniz maksimum kredi tutarını belirlemeli ve ona göre talepte bulunmalısınız.

Yanlış Eksik Başvurular

Bankalardan kredi almak istediğinizde sizden bir takım belgeler talep ederler. Bu belgeleri eksik veya yanlış vermeniz durumunda kredi talebiniz olumsuz yanıt alır.

Aynı Anda Kredi Başvurusu

Her bankanın kredi ürününe başvurayım belki biri çıkar, diyorsanız yanlış bir düşünce içerisindesiniz. Her banka, diğer bankalarla olan ilişkilerinizi yakından takip eder. Başka bir bankaya olan borcunuz veya kredi talepleriniz de buna dahildir. Bu nedenle sonuçlanmamış bir kredi başvurunuz bulunuyorsa, başvuru sonuçlanıncaya dek, başka bir bankanın kredi ürününe başvuru yapmamaya özen gösteriniz.

Bir cevap yazın