Kredi Borçlarını Taksitlendirme Nasıl Yapılır

Kredi Borçlarını Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişi kredi borçları yüzünden büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Kredi alırken genelde ödeyebileceğimizden fazla yük alabiliyoruz veya bazen maddi sıkıntılar çekiyor ve kredi borçlarımızı ödeyemeyebiliyoruz. Bu gibi durumlar için bir hayat sigortanız varsa size yardımcı olur, ancak herhangi bir sigortanız yoksa kredi borçlarını yeniden yapılandırma talep edebilirsiniz. Peki kredi borçlarını taksitlendirme nasıl yapılır? Bankalara olan kredi borçları nasıl yapılandırılır?

Bankalardan kredi alırken belirli bir ödeme planı oluşturuyor ve bu ödeme planına göre hareket ediyoruz. Mesela 50 bin liralık bir kredi aldığımızda o zamanki maaşımıza göre vade süresini belirliyoruz. 50 bin liralık bir kredi borcunu 4 yıl vadeli olarak alıyoruz ve borcumuzun taksitlerini her ay tek tek ödüyoruz. Bazen hayat bize kötü sürprizler yapabiliyor ve işten ayrılmak zorunda kalabiliyoruz veya maddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu durumda bazen kredi borcumuzun aylık taksidi bizim aylık gelirimize denk geliyor ve ödeyemiyoruz. Bu gibi durumlarda kredi borçlarımız için bankalardan yapılandırma talep ederek, borçlarımızı yapılandırabilir ve yeniden istediğimiz vade süresine göre taksitlendirebiliriz.

Kredi borçlarınızı yapılandırırken bankalardan yeni vade süresi talep edeceksiniz. Örneğin 50 bin liralık borcunuzun taksitlerinin 25 bin lirasını ödediniz ve 25 bin lira kaldı, borcun bitmesine ise daha 2 yıl var. Bankalardan yapılandırma talep ederek borcun vadesini 4-6 yıla kadar çıkarabilirsiniz. Buna bağlı olarak borca uygulanacak faiz oranı ve borcun toplam tutarı da artacaktır.

Örnek Bir Kredi Yapılandırması

1- Toplam Borç 25 bin TL, vadeye kalan yıl = 2, aylık taksit : 1,042 TL

Yapılandırmadan Sonra

1- Toplam Borç 35 bin TL vadeye kalan yıl = 4 aylık taksit : 729 TL

 

[ilgiliMakale icerik_id=”783″]

Tabloda 25 bin liralık bir kredi borcunun yapılandırmadan öncesini ve sonrasını görüyorsunuz. 25 bin liralık kredi borcu yapılandırıldıktan sonra 2 yıl uzatma için 10 bin liralık ilave faiz ekleniyor ve aylık ödeme tutarınız 1,042 TL’den 729 TL’ye düşüyor. Böylece kredi borcunuzu uzatıp aylık ödeme tutarınızı düşürmüş ve borcu yapılandırmış oluyorsunuz. Kredi borcu yapılandırıldıktan sonra kredi notu düşmez.

Bir cevap yazın