Kredi Başvurusunda Sık Yapılan Hatalar

Kredi Başvurusunda Sık Yapılan Hatalar

İnsanlar kredi başvurularında bulunurken pek çok hata yapabiliyor. Bu hatalar sonucu bankalar kredi vermekten vazgeçiyor ve pek çok kişi ihtiyaç duyduğu parayı temin etmekte epey zorlanıyor. Ancak kredi başvurusu yaparken yaptığınız hatalar kredi notunuzu kötü etkileyebiliyor ve bu başvurular sonucunda yeni bir başvurunun onaylanma ihtimali düşüyor, bu nedenle kredi başvurularında bulunurken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. Bu yazı da sizlere kredi başvurusunda sık yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Yanlış Gelir Bilgisi Beyanı

Kredi almak için bankaya başvuru yaptığınızda sizin ne kadar gelir elde ettiğinizi öğrenmek isterler. Bunun sebebi ise krediyi ödeyebilecek maddi güce sahip olup olmadığınızın tespit edilebilmesi içindir. Günümüzde hiç kimse, aylık gelirinin yarısından fazlasına taksit ödeyemez. Örneğin aylık geliriniz 5 bin TL ise, 3 bin lira taksidi olan bir kredi alamazsınız. Bu açıdan herkes kazancına göre kredi alabilir. Eğer daha fazla kredi almak için yanlış bilgi verdiyseniz, gelir belgeniz talep edildiğinde bilgi yanlışlığı gözükecek ve kredi başvurunuz onaylanmayacaktır.

Düşük Kredi Notu İle Tekrar Tekrar Başvuru

Kredi notunuz 1200’den az ise bankalar genelde kredi vermeye pek yanaşmaz. Ancak 1-2 bin TL kredi başvurusunda bulunursanız belki o zaman kredi başvurunuz kabul edilebilir. Ancak 1100 puan kredi notuyla asla bankadan yüksek miktarda kredi alamazsınız bu pek mümkün gözükmüyor. Kredi notunuzun düşük olması ve tekrar tekrar başvuru yapmanız kredi notunuzda ciddi düşüşlere neden oluyor ve insanlar genelde bu hatayıp pek sık yapıyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”930″]

Var Olan Kredi Borcunun Unutulması

Kredi borcunuz varsa maksimum kredi limitinizde buna göre belirlenir. Yukarıda da anlattığımız gibi aylık gelirininizin yarısından fazla kredi taksiti ödeyemezsiniz. Bu da 4 bin TL geliri olan birinin ayda 2 bin TL’den yüksek taksit ödeyemeyeceği anlamına geliyor. Örneğin aylık 1 bin TL kredi taksiti ödüyorsanız kalkıp da 50 bin lira kredi çekemezsiniz bu pek mümkün değil. Aylık taksidinin bin lirayı geçmemesi için, maksimum 30-40 bin lira kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın