Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır ?

Kredi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır ?

Günümüzde hemen herkes borç paraya ihtiyaç duyabiliyor. Borç para ihtiyaçlarımızı bazılarımız arkadaşlarından veya tanıdıklarından borç alarak gidermeye çalışsa da, bazılarımız ise bunalrla uğraşmayarak banka kredisi almaı tercih ediyorlar. Ancak her zaman istediğimiz şeyler olmuyor ve bankadan kredi çekmek için yaptığımız başvuru onay almayabiliyor ve red yiyebiliyor. Bu gibi durumlarda genelde hayal kırıklığına uğruyoruz. Çünkü alacağımız para bazen tanıdıklarımızdan veya yakınlarımızdan karşılayamayacağımız kadar fazla olabiliyor. Bankalara yapmış olduğunuz kredi başvurusu onaylanmadıysa kesinlikle panik yapmayın ve aşağıdaki adımları deneyin,

Sürekli Başvuru Yapmayın

Kredi başvurusu reddedilirse ne yapılmalıdır diye soruyorsanız ilk cevabımız, kesinlikle tekrar tekrar kredi başvurusunda bulunmamanızdır. Sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmanız kredi notunuzu epey olumsuz etkiler ve kredi norunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle tekrar tekrar ve özellikle bir çok bankaya kredi başvurusunda bulunmayın. Bu son derece zararlı bir eylemdir.

Kredi Notunuzu Yükseltin

Kredi başvurularınız red yediyse, yapmanız gereken ikinci şey, kredi notunuzu yükseltmek olabilir. Bankalara yaptığınız kredi başvuruları yetersiz kredi notu sebebiyle reddedilmiş olabilir. Kredi notu düşük olan hiçkimse bankadan kredi alamaz. Tekrar kredi alabilir hale gelebilmek için en azından 1,200 puan kredi notuna sahip olun.

[ilgiliMakale icerik_id=”930″]

Yanlış Bilgileri Düzeltin

Bankalara kredi talebi göndermeden önce ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Sonra ise çekeceğiniz kredinin aylık faiz oranını vade sayısı ile çarpıp çıkan sonucun yüzdesini alın ve yine çıkan sonucu çekeceğiniz kredi tutarının üzerine ekleyin. Sonra ise çekmek istediğiniz kredinin vade sayısına bölün. Çıkan sonuç aylık gelirinizin yarısını geçiyorsa kredi alamamanı çok doğal olacaktır. Mesela, 50 bin TL kredi çekmek istiyorsunuz diyelim, 60 ay vadede aylık %1 faiz oranından yıllık %12 faiz oranıyla 60 ayda toplam %60 faiz ödemesi yaparsınız. 50 bin TL’nin %60’ı 30 bin TL olduğuna göre geri ödeyeceğiniz tutar 80 bin TL olacaktır. 80 bin TL’yi 60 aya böldüğümüzde çıkan sonuç 1,330 TL olacaktır. Eğer aylık geliriniz 2,660 TL’den az ise bu krediyi alamazsınız. Bazen faiz oranlarını değiştirmek işe yarayabilir. %1 değilde 0,90 oranla kredi veren bir banka bulursanız 60 ay vadede faiz yükünüz alacağınız krediye göre %6 azalır. Bu durumda 2660 TL geliri olan biri, 50 bin TL değil 53 bin TL kredi çekebilir. banka kredisi almaı tercih ediyorlar.

Bir cevap yazın