Konut Kredisi ve Faiz Oranları Nedir ?

Konut Kredisi ve Faiz Oranları Nedir?

Konut Kredileri, genelde 10-20-30 yıl vadede verilen, tüketicilerin ev sahibi olmalarını kolaylaştıran bir kredi sistemidir. Konut kredileri dünyanın her ülkesinde ihtiyaç kredilerine göre çok daha düşük faiz oranlarına sahiptir. Konut kredilerini her bankadan alabilirsiniz ancak bankaların konut kredileri için elbette birtakım şartları oluyor. Bu şartlara genel olarak tüketicinin konut kredisini ödeyebilecek miktarda bir gelire sahip olması, kredi notu iyi değilse kefil veya teminat gibi birtakım şartlar bulunmaktadır. Konut kredileri bireylerin gelirine göre verildiği için aylık kazancınızın yarısından fazlasına konut kredisi taksidi ödemeniz mümkün değildir. Aylık geliriniz 4,000 TL ise, maksimum 2 bin liralık bir taksit ödemesi yapabilirsiniz. Peki konut kredilerinde faiz oranları ne durumda? Konut kredisi ve faiz oranları nedir ?

Özel Bankalar

Özel bankalar devlet tarafından desteklenmediği için genel olarak daha yüksek konut kredisi faiz oranı sunarlar. Ortalama bir konut kredisi faiz oranı özel bankalarda yıllık %11,99’dan başlamakla beraber, bu oran kredi notunuza göre de değişebilmektedir.
Kredinin 10 Yıllık Maliyeti
Diyelim ki, 50 bin liralık bir peşinatınız var, ve bankadan 200 bin lira kredi çekip 250 bin liralık bir daire almak istiyorsunuz. Bu durumda banka sizden ne kadar faiz alır ve bu 250 bin liralık kredi size 10 yıl vadede ne kadara mal olabilir? Bankadan 200 bin lira kredi çeken biri en düşük orandan hesaplanan konut kredisine göre 10 yıllık vadede bankaya toplam 440 bin TL ödeme yapması gerekmektedir. Bu oranlara kesinlikle vergiler dahil değildir. Toplamda 10 yılda bankaya 220 bin TL faiz ödemesi yapmak zorunda kalıyorsunuz bu da 120 ay vadede 3,666 TL taksit ödemesi yapacağınız anlamına geliyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”783″]

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Garanti Bankası konut kredisi için aylık en az %0,99 faiz almaktadır.

Ing Bank

Ing bank 10 yıl vadeli konut kredisi için aylık %0,94 faiz almaktadır.

Yapı Kredi

Yapı Kredi bankası 10 yıllık konut kredisi için aylık %0,99 faiz almaktadır.

Bir cevap yazın