Konut Kredisi Hesaplama

Yaşam koşullarının gün geçtikçe daha pahalı hale geldiğini düşünürsek bir konut sahibi olmak özellikle büyük kentlerde çok güç hale geldi. Fakat kiralarında çok yüksek olmasıyla birlikte insanlar bir konut sahibi olmak için konut kredisi başka bir deyişle bir diğer ismiyle Mortgage kullanma yoluna gidiyorlar. Tabi konut kredisinde de ödeme şartları en uygun krediyi veren bankayı seçim ediyorlar. Bu mevzuda konut kredisi hesaplama operasyonu yapan çok fazla birey var. Yazımızda sizler için konut kredisi ve konut kredisi hesaplama hakkında ayrıntılı bilgi paylaşacağız.

Konut Kredisi Nedir ?

İlk olarak bu suale yanıt vermek gerekiyor. Konut kredisi ülkemizde hatta beynelmilel alanda Mortgage olarak da geçmektedir. Mortgage, ev almak isteyen şahısların alacakları evi ipotek göstererek bankalarda kredi sürüklemesi harekâtıdır. Konut kredisi şahıslara aidat avantajı sağlar ve uzun vadelere ayrılınabildiği için ödeme operasyonu sırasında da basitlik sağlar.

Konut Kredisi Hesaplama sını Nasıl Yapabilirim ?

Ev kredisi kullanacağınız zaman sürüklemek istediğiniz kredi meblağına tanımlamış olduğunuz taksit meblağına göre her vade yarıyılında ödediğiniz taksitten sonra kalan sermayenin üzerine tekerrür faiz uygulaması yapılır. Aylık ödemeleriniz değişmezlenir ve her ödemeden sonra kredi ödeme tasarınızda düşüş olur. Konut krediniz hesaplanacağı sırada faizler gibi giderlerde hesaplamaya dahil olur. Bu surattan hesaplama yapacağınız sırada sizden gider olarak en düşük maliyeti arz eden veya hiç gider fiyatı arz etmeyen bankaları kullanmanız sizin için avantajlı olacaktır.

[ilgiliMakale icerik_id=”1037″]

Konut Kredisi Kullanmak İçin Zorunlu Dokümanler Nelerdir ?

Konut kredisi uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir kredi cinsi olduğu için bankalar konut kredisi kullanılacağı sırada alıcılarından bir hayli doküman arz etmektedir. Sizlere yazımızın devamında vaziyetinize göre hangi evrakları beyan etkeniz gerektiğini belirteceğiz.

Özel sektör çalışanı: Şayet özel sektörde çalışıyorsanız ve konut kredisi kullanmak istiyorsanız ücret bordronuzu, SGK dökümünüzü, ikametgah evrakınızı, işyeri imza sirküsünü, tapu fotokopisini ve varsa ek kazanç evrakınızı bankaya beyan etkeniz gerekmektedir.

Kamu çalışanı: Konut kredisi kullanarak konut almak isteyen bir kamu çalışanı ücret bordrosunu, ikametgah dokümanını, tapu fotokopisini ve varsa bir ek kazanç dokümanını bankaya beyan etmesi gerekir.

Emekli: Konut kredisi kullanmak isteyen bir emekli, emeklilik aylık dökümünü, ikametgah dokümanını, tapu fotokopisini ve varsa ek kazanç dokümanını bankaya beyan etmek zorundadır.

Aidat Levhalı: Aidat levhasına sahip birisi konut kredisi kullanarak konut alabilmek için aktüel aidat levhasını, imza sirkülerini, oda kayıt dokümanını, kazanç tablosu ve bilançosunu, ticari sicil gazetesini ve tapu fotokopisini bankaya beyan etmek zorundadır.

Konut kredisi kullanacağınız bankayla daha evvel çalışmalarınız olduysa banka bu dokümanlardan kimilerini sizlerden arz etmeyebilir. Fakat henüz bankayla dokümanlar hakkında rastgele bir konuşma yapmadıysanız kredinizi daha süratli kullanabilmek için ve daha süratli onaylanmasını sağlamak için bu evrakları yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.

Konut Kredisi Herkese Veriliyor Mu ? Bana Konut Kredisi Çıkar Mı ?

Bankalar ev kredisini diğer kredi cinslerine göre daha rahat vermektedir. Bunun nedeniyse konut kredisi ipotekli bir kredi olduğu için diğer kredi cinslerine göre ödenmeme tehlikeyi daha düşüktür. Fakat ne kadar ödenme tehlikeyi az olsa da konut kredisinin yüksek tutarlı ve uzun vadeli bir kredi olduğunu unutmamak gerekir. Bankalarda bunu düşünerek kazanç vaziyetinizde ve kredi anekdotunuzda tahliller yapar. Hatta aynı hane içerisinde kaldığınız diğer şahısların kazançlarıyla bakmakla mükellef olduğunuz bireyleri de baz alarak analiz yapar. Yapılan araştırmak neticesinde kredi alıp alamayacağınıza ise banka tahsis üniteyi karar verecektir.

Aylık Taksit Meblağları Nasıl Tanımlanır ?

Konut kredisinde aylık taksit tutarınız  kredi anekdotunuza göre farklılık gösterebilir. Fakat bankalar genel olarak dokümanlandırarak beyan ettiğiniz aylık kazancınızın yarısını kredinin ödenebilir taksiti olarak tanımlar. Misalin aylık 5 bin TL kazanıyorsanız bankalar aylık 2 bin 500 TL ödeyebileceğinizi hesaplar.

Konut Kredisi Kullanacağım Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Konut almak için konut kredisi kullanmak isteyen birisinin dikkat etmesi gereken bir hayli vaziyet vardır. Konut kredisi kullanırken dikkat etkeniz gerekenler şu biçimdedir:

Bankaların size sunduğu maliyet oranları arasında karşılaştırmalar yapın.

Konut kredisi için tek banka ile görüşmek gibi bir yanılgı yapmayın. Olası olduğunca fazla bankadan öneri almaya itina gösterin.

Gelirlerinizi ve giderlerinizi bankalardan evvel siz hesaplayın ve konut kredisi için sizi çok zorlamadan aylık olarak ödeyebileceğiniz taksit meblağını belirleyin.

Tek bir ödeme alternatifini baz almayın. Artık bankaların alıcılarına sunduğu bir hayli ödeme usulü mevcut. Bu ödeme usullerinin hepsini hesaba katarak ödeme tasarınızı seçin.

Unutmayın! Öneri almakla müracaat yapmak değişik şeylerdir. Yalnızca sınamak için konut kredisi müracaatı yapmayın. Bu vaziyet sizin kredi anekdotunuzu düşürebilir ve bu biçimde kredi sicilinizi negatif etkileyebilir.

Bir cevap yazın