Kobi Kredisi Nedir ?

Kobi Kredisi Nedir ?

Kobi ya da bir diğer deyiş ile esnaf kredisi, bankalar tarafından veya Kosgeb tarafından sağlanan, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirmek amacıyla sunulan bir kredi tipidir. Bankalar, kobilere düşük faizli kredi sunar, kobiler bu krediyi alır ve işletmelerini geliştirmek için kullanırlar. Kobi kredisini alan işletme sahipleri, işlerini daha da büyütmek veya yeni bir dükkan satın almak için kullanılabilir. Kobi kredisi, esnafın gelirine göre limiti belirlenir. Örneğin ayda 10 bin TL kazanan bir esnaf çok rahat 300-400 bin TL’lik kredi alabilirken, daha az kazanan bir esnafın bu krediyi alması epey zor olacaktır. Kobilere sağlanan bu krediler genelde devlet destekli olmakla beraber faiz oranları da epey düşüktür. Kobilere sağlanan krediler için alınan faiz oranı genel olarak ortalama %6-12 (yıllık) düzeydedir.

Kobi Kredisini Kimler Alabilir ?

Kobi kredisini, küçük ve orta ölçekli işletmelerin tamamı alabilir. İşyerindeki personel sayısı 250’yi’ aşan işletmeler büyük işletme sayıldığı için devlet destekli bu kredilerden yararlanabmıyor. Bu krediden yararlanabilecek olan kişiler sadece küçük, mikro ve orta ölçekli işletmeler olabiliyor.

Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Kobi kredisi sunan bankaların vermiş oldukları hizmet kredi miktarı ve olanakları bankadan bankaya göre değişebiliyor. Kobi kredisi kullanmak istiyorsanız her şeyden önce mutlaka vergi levhanızın bulunması gerekiyor, bunun dışında işletmenizin kayıtlı olması gereken odada kaydı olması gerekir. Örneğin, taksiciler odası, bakkallar odası gibi. Odaya kaydınız varsa her şeyi tamamladıktan sonra yapmanız gereken bazı şeyler daha var, onlarda bankanın talep ettiği gerekli belgeleri bankaya ibraz etmek. Gerekli belgeler bankaya ibraz edildikten sonra krediniz inceleniyor ve onaylanırsa kolayca kredinizi alıp kullanabiliyorsunuz.

Kobi Kredisi Nasıl Kullanılmalıdır?

Kobi kredisini verimli kullanmak değerlendirmek çok önemlidir. Çünkü her ne kadar düşük faizli bir kredi alıyor olsanız da, faiz içeren ve devamlı artacak olan bir borcunuz var. Bu borcu ödemek için krediyi elinizden geldiğince verimli kullanmak en akıllıca seçim olacaktır. Kobi kredisini yeni bir dükkan açmak veya stok sayısını çoğaltmak, dükkanınızda satmış olduğunuz ürünleri çeşitlendirmek gibi çeşitli şeyler için kullanabilirsiniz. Kullanım amacı tamamen size kalmış bir durumdur. Aldığınız kredinin işinizi büyütmesi dileğiyle…

Bir cevap yazın