IMF’den Dikkat Çeken Uyarı: Ekonomik Felaket Geliyor!

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu durum ekonomik faaliyetleri de durma noktasına getirdi. Olumsuz gelişmelerin yaşadığı bu günlerde bir açıklama da IMF’den geldi. Dünyadaki tedarik zincirinin kırılmasına sebep olan koronavirüs sebebiyle IMF’den yapılan açıklamada, büyük Buhran krizinin geride bırakılacağını ve bundan çok daha kötü bir felakete gidildiğini belirtildi.

IMF’den Tüm Dünyaya Önemli Ekonomik Kriz Uyarısı

IMF Başkanı Kristalia Georgieva yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Büyük Buhran’dan günümüze kadar yaşanan en kötü ekonomik daralmayı koronavirüs sebebiyle beklemekteyiz. Küresel büyüme 2020 yılında keskin bir şekilde negatif seyredecek. Bu görülüyor. Ayrıca en kötü ekonomik daralmayı da bekliyoruz. 2020 yılı gerçekten zor olacak. Bu pandemi senenin ikinci yarısında zayıflar ise salgının kontrol altına alınması adına önlemlerin kademeli olarak kaldırılması beklenir. Ekonomi de açılırsa eğer 2021 yılında kısmi bir toparlanma yaşanabilir”

Koronavirüs sebebiyle dünyanın en güçlü ülkeleri olarak adlandırılan Amerika, İtalya, Çin, İspanya, İngiltere ve Fransa ekonomileri durma noktasına geldi. Ayrıca çok sayıda can kaybı da yaşanırken dünyadaki bu salgın adeta bilim kurgu filmlerini de geride bıraktı.

Ekonomistler de IMF Başkanının yaptığı açıklamaya benzer ifadeler kullanıyor. Neredeyse tamamı karamsar olan yabancı analistler 2020 yılının 2. çeyreğinde pandeminin yavaşlaması halinde ekonominin 2021 yılında toparlanmaya geçebileceğini aktardı. Öyle ki her geçen gün dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı artarken ölüm sayısı da artmaya devam ediyor. Bu durum insanların kendini izole etmesiyle kontrol altına sağlanmaya çalışılıyor. Ülkeler aldıkları ekonomik önlemlerle de pandeminin etkisini en aza indirmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın