IMF: Finansal sistem, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla sınanıyor

IMF, Nisan 2023 tarihli Küresel Finansal İstikrar Raporu’nda, yüksek enflasyon ve jeopolitik risklerin finansal istikrarı tehdit ettiğine dikkat çekti. Raporda, birçok ülkede enflasyonun merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyrettiği bir dönemde, finansal sistemin zorlu bir testle karşı karşıya kaldığı belirtildi. ABD’de Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın ani iflasları ile Avrupa’nın önemli bankalarından Credit Suisse’e olan güven kaybının, daha sıkı parasal ve finansal koşullar ile kırılganlıklar arasındaki etkileşimin neden olduğu zorlukların güçlü bir hatırlatıcısı olduğu da vurgulandı.

Raporda, son yaşananların, aynı zamanda, para politikası faiz oranı beklentilerinin önemli ölçüde yeniden fiyatlanmasına yol açtığı, finansal piyasalarda ortaya çıkan stresin merkez bankalarının işini zorlaştırdığı ifade edildi. Politika yapıcıların sistemik riskleri durdurmaya yönelik güçlü tepkisinin piyasalardaki endişeyi azalttığı ancak piyasa güveninin kırılgan olmaya devam ettiği de raporda belirtildi.

Küresel mali krizden bu yana uygulanan düzenleyici değişikliklerin mali sistemi daha dirençli hale getirdiğine dair şüphe olmadığına işaret edilen raporda, bankaların yanı sıra banka dışı finansal kuruluşlarda da gizli kalmış olabilecek kırılganlıklara ilişkin endişelerin devam ettiği belirtildi. Merkez bankalarına enflasyonist baskıları ele almak için politikalarını sıkılaştırmaya devam etmelerine izin verilmesi gerektiği vurgulanan raporda, finansal istikrar risklerini ele almayı amaçlayan araçların uygunluğunun merkez bankalarının para politikası hedeflerini finansal istikrar hedeflerinden ayırması gerektiği ifade edildi.

Bir cevap yazın