İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir ?

İhtiyaç Kredisi, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların çıkarttığı özel kredi ürünleridir. İhtiyaç kredileri maksimum 60 ay vade ile verilmekte olup, gelire göre limiti bulunmaktadır. Daha önce ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmamış bireyler ihtiyaç kredisi nasıl alırım diye merak içindeler. Bu yazıda sizlere ihtiyaç kredisi nasıl çekilir? hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

 

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alırım İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi almak için belli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında da bir gelire sahip olmak gelmektedir. Bankalar tarafından belgelenebilen bir gelire sahipseniz, ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Kredi notu da ihtiyaç kredisi için aranan diğer şartlardan biridir. Kredi notunuz yüksekse ve belgelenebilen bir gelire sahipseniz şimdi hemen gelin ihtiyaç kredisi nasıl alırım sorusunu cevaplandıralım.

1- İhtiyaç Kredisi almak için gerekli olan şartların başında 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış bireyler bankaların herhangi bir kredi ürününden yararlanamazlar.

2- İhtiyaç kredisi alabilmek için gerekli olan bir diğer şart ise, belgelenebilen bir gelire sahip olmaktır. Eğer sigortasız çalışıyorsanız gelirinizi belgeleyemezsiniz. Ancak size her ay düzenli miktarda düzenli olarak bir para geliyorsa bunu belgeleyebiliyorsanız ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.Bu belgeler, kira geliri, faiz geliri, burs geliri gibi gelirler olabilir.

3- Kredi notunuzun yüksek olması kredi alabilmek için gerekli olan etmendir. Düşük bir kredi notuna sahipseniz ihtiyaç kredisi nasıl çekebilirim gibi bir soru sormanız gerek kalmamaktır.

4- Banka yukarıdaki şartları iyi ölçüde sağlamadığınızı düşünürse kefil isteyebilir.

[ilgiliMakale icerik_id=”773″]

İhtiyaç kredilerinin maksimum vadesi 60 aydır. Faiz oranları bankaya göre değişkenlik gösterebilse de ortalama 0,79-1,49/ay arasındadır. İhtiyaç kredisi nasıl ödenir diye soruyorsanız ödemeleri banka şubesinden veya bizzat internet ve mobil şubeden gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeleri geciktirmemeniz ve vaktinde ödemeniz kredi notunuzun yüksek kalması için gerekli olan şartlardan biridir. Vadesi geçen her ödeme kredi notunuza eksi 20-30-40 puan olarak yansıyacaktır. 100 gün boyunca kredi taksit ödemesi yapmazsanız hakkınızda icra dosyası hazırlanır. Size 10-20 gün daha süre verip sonrasında ise, mahkemeye sevk edilirsiniz. Bu nedenle kredi taksitlerini gününde ödemek önemlidir.

Bir cevap yazın