Hisse Senetleri İle Nasıl Kazanç Sağlanır ?

Hisse Senetleri İle Nasıl Kazanç Sağlanır ?

Hisse senetleri, tarihin görebileceği en kazançlı yatırım araçlarından biridir. Bugün bir ev almaya kalksanız primleneceğinden adım gibi emin dahi olsanız, o evi satmak bazen aylar alabilir. Ancak menkul kıymetler borsasında bu işlemler sandığınızdan çok daha hızlı yürüyor. Özellikle piyasa değer iyüksek bir hisse senedinde iseniz, bu şirketlere ait olan hissenizi kolayca elden çıkarabiliyorsun.

Hisse Senetlerinin Diğer Yatırımlara Göre Avantajı

Hisse senetlerinin pek çok yatırıma göre aralarında bariz farklar ve avantajlar bulunur. Hisse senetleri menkul kıymetlerdir gayrimenkul değil, bu nedenle çabucak elden çıkarılabilir. Bugün bir evi satmaya kalksanız belki 6 ay beklemeniz gerekebilir iken, hisse senetlerinde bu süre sadece birkaç. saniye sürer. Acil paraya ihtiyacınız olduğunda, gayrimenkulünüzü satıp portföyü tamamen boşaltmanız gerekirken hisse senedi yatırımında istediğiniz miktarda satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senetleri de gayrimenkul kıymetler gibi yıllık getirisi olabiliyor. Örneğin bir hisse size yıllık %10 kar payı verebiliyor. Bu da pek çok açıdan parayı eve gömmenizden daha mantıklı oluyor. Klasik bir evden elde edebileceğiniz yıllık kira getirisi yalnızca %5-6 arasıdır. 300 bin liralık bir daire size senede 15-18 bin TL arası para kazandırabilirken,300 bin liralık bir hisse 30 bin nakit getirir.

Nasıl Kazanılır ?

Hisse senetlerinde kısa orta ve uzun vade olmak üzere iki yatırım türü bulunur. Kısa vadeli yatırımlar, anlık gelişmelere ve fiyat analizine göre yapılırken, uzun vadeli yatırımlar gelecekteki beklentisi üzerine yapılır. Örneğin bir şirketin yakın zamanda kar açıklanacağı beklendiği için yatırım yapılıyor ise, bu yatırım kısa vadelidir. Ancak şirketin çalışanlarından, yönetim kuruluna kadar her yerinde profesyonellik görülüyorsa, o şirkete uzun vadeli yatırım yapılabilir. Kısa vadeli yatırımlar fiyat değişimlerinden kar elde ederken, uzun vadeli yatırımda şirketin hisse değerinin artışından ve temettü gelirlerinden kar elde edilir.

Örnek verecek olursak kısa vadeli bir yatırımcı 10,00 TL’den aldığı bir hisse senedini birkaç ay sonra primlenip 15,00 TL olunca geri satabilir. Böylelikle %50 kar eder. Uzun vadeli yatırımcı ise fiyat 15,00 TL olsa da, 5,00 TL olsa da hisse de beklemeye devam eder. O şirketi önemli ortaklarından biri olabilir.

Bir cevap yazın