Hisse Senedi Nedir ?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetleri, herhangi bir şirketin borsada işlem gören veya görmeyen paylarına verilen addır. Bir şirketin hisse değeri hesaplandıktan sonra bir adet hissesinin değeri çıkartılmaktadır. Belirlenen fiyat şirketin bir hisse fiyatı olmakla beraber, şirketin toplam piyasa değeri bir hisse değerine bölündüğünde şirketin bir hissesinin toplam pay oranını ifade eder. Örnek verecek olursak 100 TL değerinde olan bir şirket, tanesi 1 TL’den 100 adet hisse senedi satışa sunabilir. Buna göre bir hisse 1 TL eder ve şirketin topla piyasa değeri 100 TL olduğuna göre bir hisse şirketin toplam piyasa değerinin %1’ini oluşturur.

Hisse Senetlerine Yatırım

Hisse senetleri, dünya üzerinde en kazançlı yatırım araçlarından birisidir. Bir şirketin hissesini satın aldığınızda aynı zamanda o şirkete ortak olmuş olursunuz. Doğal olarak şirketin karına da zararına da ortaklığınız vardır. Borsadaki pek çok şirket yatırımcıların kendi şirketlerine yatırım yapmasını sağlamak amacıyla bir miktar temettü vermektedir. Temettü bir şirketin yıllık olarak dağıttığı kar payını ifade eder. Yani şirket yılda 10 lira kazanıyorsa bunun bir bölümünü yatırımcılarına dağıtabilir. Bazı şirketler hiç temettü vermeyebilir ve tüm geliri şirketi büyütmek için harcayabilirler. Bu açıdan bakıldığında yüksek temettü veren şirketlerin veya çok az temettü veren şirketlerin tercih edilmemesi gerekir. Bir şirketin 100 bin TL’lik hisse senedini aldığınızda, şirket yıllık %10 temettü veriyorsa bu yıllık 10 bin TL ödeme alacağınız anlamına geliyor. Bu ödeme nakit veya hisse karşılığı olabiliyor.

Hisse Senetleri Nerede Satılır

Herhangi bir şirketin hisse senedi borsada satılabiliyor. Borsada satışa çıkarılan hisseler halka arza uygun hisselerdir dolayısıyla halk tarafından alınıp satılabilirler. Ancak bazı şirketlerin hisse senetleri borsada listelenmez, yani halka arz etmemişlerdir. Bu durumda bu şirketlerin hisselerini kolay kolay alamazsınız. Ancak yine de almak istiyorsanız şirketlerin yönetim kurullarını ziyaret etmeniz gerekebilmektedir. Türkiye’de hisse senetleri ile ilgili tek bir borsa bulunmaktadır, o da Borsa Istanbul’dur. Borsa İstanbul ya da kısa adıyla BIST’de hisse senedi almak için herhangi bir aracı kurumdan yatırım hesabı açtırmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın