G7’den makroekonomik ve finansal istikrarı koruma mesajı

G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştirdikleri toplantı sonrasında ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada, küresel ekonomik ve finansal sektördeki son gelişmelerin ele alındığı ve makroekonomik ve finansal istikrarın korunmasına yönelik kararlılıklarının vurgulandığı belirtildi.

Küresel ekonomik büyümenin beklentilerin üzerinde bir direnç gösterdiği ifade edilen açıklamada, enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmeye devam ettiği ve merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlama konusundaki kararlılıklarının güçlü olduğu vurgulandı. Finans sektöründeki son gelişmelerin küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliği artırdığı ve ilgili makamların hızlı yanıtlarının gerektiği belirtilerek, 2008 küresel finansal krizinden sonra uygulanan düzenleyici reformların finansal sistemin direncinin artmasına katkı sağladığı ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, tedarik zincirinin direncinin artırılması konusunun da vurgulandığı ve düşük ve orta gelirli ülkelerin güçlendirilmesi ile tedarik zincirlerinde daha büyük roller oynamaları için desteklenecekleri belirtildi. Borç kırılganlıklarının ele alınması, küresel sağlık mimarisinin güçlendirilmesi ve iklim değişikliği ile mücadele konularında da çalışmalar yapılacağı vurgulandı. Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve Ukrayna’ya verilen destek de açıklamanın konuları arasında yer aldı.

Bir cevap yazın