Fitch Derecelendirme Kuruluşundan Türkiye’nin Mali Durumu Hakkında Son Dakika Açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ve kuruluşun Türkiye baş analisti Winslow, son dönemlerde yaşanan gelişmeleri Türkiye üzerinden değerlendirerek birtakım açıklamalarda bulundu.

Fitch, Türkiye’nin kullandığı mali teşviklerin aslında ılımlı düzeyde olduğunu ve diğer ülkelere bakıldığında daha fazla mali alanının olduğunu belirtti. Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye analisti olan Winslow, Türkiye’nin fazi indirimi konusunda işlem yapacağı alanın azaldığına değindi.

Fitch baş analisti Winslow yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Türkiye’nin genel olarak krizden etkilenen diğer ülkelere göre milli gelir oranı düşük. Koronavirüsten bu kadar çok sayıda etkilenen ülkelerin durumuna baktığımız zaman Türkiye’nin oranları yüzde 33’ten yüzde 38 seviyesine kadar çıkabileceği düşünülüyordu. Söz konusu bu rakam diğer ülkeler için yapılan tahminlerden düşük. Çünkü benzer ülkeler için yüzde 51 oranında bir tahmin yapılıyordu” dedi.

“Türkiye’nin salgınla mücadele kapsamında kullanabileceği araçlardan daha çok mali aracının var olduğunu düşünmekteyiz. Bu durum kredi değerlendirmesi bakımından gerçekten önem arz ediyor. Ayrıca Türkiye’nin bir sonraki kredi derecelendirmesi Ağustos 2020’de yapılacak”

Fitch, Merkez Bankası için yıl sonu politika faiz beklentisini de açıkladı. Fitch’e göre Merkez Bankasının politika faiz beklentisi yüzde 8,75 dolaylarında. Winslow bu konuya da değinerek şu sözleri sarf etti, “Türkiye’nin kriz sürecine karşı en büyük kırılganlık alanı aslında büyük dış finansman ihtiyacıdır. Zayıf para politikası ve düşük döviz rezervleri de diğer kırılganlık alanları bana göre.”

Bir cevap yazın