Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Alınır ?

Bankalar yeni evlenecek çiftlere maddi destek sağlamak için oldukça uygun faiz oranlarıyla ve geri ödemeli olarak evlilik kredisi vermektedir. Evlilik kredisi yeni evlenecek olan bireylere ihtiyaç kredisi adı altında verilmektedir, bu nedenle evlilik kredisinin başvuru şartları da ihtiyaç kredileri ile aynı olmaktadır. Bankalar yeni evlenen çiftleri konut kredisi gibi düşük faiz oranları ile destekleyerek evlilik kredisi veriyor. Günümüzde bu krediyi hemen her bankadan alabilirsiniz. Peki evlilik kredisi nedir nasıl alınır ? Evlilik kredisi şartları nelerdir?

Evlilik Kredisi İçin Bankaların Şartları

Bankalar evlilik kredisi için her kişiye özel olarak farklı kriterler sunabilmektedir. En başta aranan şartlar, kredi notunun yeterli seviyede olması ve bu şartlara ek olarak borç takibinde olmuş olmaması gelirinin krediyi ödeyebilecek seviyede olmasıdır. Eğer geliri krediyi ödeyemeyecek seviyede ise, teminat veya kefil gerekebiliyor.

İstenen Belgeler Nelerdir?

Evlilik kredisine başvuracak adayların bankalar tarafından talep edilen belgeleri getirmeleri gerekiyor, bankalar tarafından talep edilen belgeler, nüfus cüzdanı ve fotokopisi, maaş bordrosu, kendi işlerine sahip olan kişilerin son vergi levhası, varsa kira veya faiz geliri belgeleri, son 3 aya ait bir adet faturadır. Bu belgeleri bankaya getirdiğiniz takdirde evlilik kredisi alabilirsiniz.

Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Veriyor ?

Evlilik kredisi nedir ve nasıl alınır diye soran pek çok tüketici, bu krediyi hangi bankaların verdiğini merak ediyorlar. Evlilik kredisi genel olarak pek çok banka tarafından verilebilmektedir. En çok bilinen bankalar Halkbank, Türk Ekonomi Bankası, QNB Finansbank gibi bankalardır.

 

[ilgiliMakale icerik_id=”1048″]

 

Faiz Oranları Nedir?

Evlilik kredisi için uygulanan faiz oranı aylık 0,99 ile 1,49 arasında bankadan bankaya göre değişebilmektedir. Faiz oranları bankadan bankaya değişmekle beraber kredi en fazla 60 ay vade ile yani 5 yıl süre ile alınabilir. 50 bin TL olarak alınan bir evlilik kredisi 5 yılda vergilerle beraber 80-120 bin TL arası bir tutara mal olabilmektedir. Evlilik kredisi çiftlerin gelirinin tamamını beyan etmesi üzerine daha yüksek olarak alınabilmektedir. Örnek olarak çiftlerin ikisi toplam aylık 8 bin TL gelir elde ediyorlarsa daha fazla kredi alabilirler.

Bir cevap yazın