Esnaf Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nedir ?

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nedir ?

Türkiye ekonomisinin atardamarı olan esnaflar, bankalardan kredi almak için herkes gibi bir takım şartlara tabi tutuluyorlar. Maaşlı çalışan kişilere bankaların kredi verebilmesi için maaşlı kişilerin gelir belgesi veya maaş bordrosu göstermeleri gerekirken, esnafların sabit bir gelirleri olmadığı için, gelir belgesi gösteremezse de ödedikleri vergi tutarını göstererek bankalardan kredi alabiliyorlar. Peki esnafların bankalardan kredi alabilmesi için bankaların esnaf kişilerde aradıkları şartlar nedir ? Esnaflar bankalardan nasıl kredi alabilir ?

Esnaflar Ne Kadar Kredi Alabilir ?

Esnafların alabileceği kredi tutarı, tamamen ödedikleri vergiye dolayısıyla kazançlarına bağlı olmaktadır. Örneğin son bir yılda 100 bin lira vergi ödeyen bir esnaf, 750 bin liraya kadar kredi alabiliyorken, yılda 20 bin lira vergi ödeyen bir esnaf ise bunun beşte biri kadar kredi alabiliyor, doğal olarak hangi esnafın ne kadar kredi alabileceği konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Esnafların bankalardan kredi alabilmeleri için gerekli bazı şartlar bulunuyor, bu şartlar maaşlı kişilerle aynı şartlar veya esnaflara ve gelirine özel olarak uygulanan şartlardan oluşabiliyor.

1- İşletmenin bir vergi levhasına sahip olması. Vergi ödemeyen hiçbir esnaf bankadan kredi alamaz.

2- Kredi başvurusunu işletme sahibinin yapması gerekir. İşletme sahibi olmayan bir kişi işletme adına kredi çekemez.

3- Banka kişinin kredi notuna ve gelirine özel olarak ayarlanan bir vade süresi oluşturabilir. Ancak yine de en fazla 60 ay vade ile kredi alabilirler.

4- Bankadan kredi alacak işletme sahibinin kara listede bulunmuyor olması da aranan şartlardan bir diğeridir.

5- Banka, ilgili esnaftan bazı belgeler talep edecektir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Esnaf Kredilerinin Faiz Oranları

Esnaf kredilerinin faiz oranları genellikle değişkendir. Faizsiz olarak kredi alabileceğiniz gibi, kredi notunuzun düşük olması durumunda faizi yüksek bir kredi de alabilirsiniz. Bu, tamamen banka ile esnaf kişi arasındaki ilişkiye bağlı durumdadır. Ancak ortalama bir esnaf en yüksek kredi notuna sahip olması dahilinde ilk 6 ay faizsiz kredi, sonraki aylar için aylık 0,99 1,09 gibi düşük oranlarla kredi kullanabilirler.

Bir cevap yazın