En Çok İşlem Gören Hisseler

En Çok İşlem Gören Hisseler

Borsa İstanbul’da en çok işlem gören hisseler, genel itibariyle piyasa değeri en yüksek ilk 10 şirket arasında yer alan şirketlerdir. Özellikle pek çok yabancı yatırımcı tarafından tercih edilmiş olan bu hisseler, borsa istanbul’un kalbidir. Peki hangi hisseler borsada en çok işlemi görüyor? Hangi hisseler, günlük aylık yıllık bazda en çok alım satım işlemi gerçekleştiriyor?

THYAO- Türk Hava Yolları

Borsa’daki kodu THYAO olan Türk Havayolları, borsada en çok işlem gören hisse senetlerinden birisidir. Bist 30 endeksinde de bulunan hisselerden biri olan Thyao, son yılların en kazançlı hisselerinden biridir. 20 yıl önce sadece 0,50 TL’den satışa sunulan hissenin şu anki değeri 14 TL’dir. 20 yıl önce 10 bin TL ile THYAO alan birisi şu anda mevduatını 280 bin TL’ye kadar yükseltti. Günlük bazda en çok işlem gören hisselerden birisidir.

TUPRS -Türk Petrol Rafinerileri A.Ş

Borsadaki kodu TUPRS olan, Türk Petrol Rafinerileri A.Ş en kazançlı hisse senetleri arasındadır. Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri olan Tuprs’nin şu anki piyasa değeri, 31 milyar TL’dir. Şu anki işlem fiyatı ise 124 TL’dir. Günlük bazda en çok işlem gören hisselerden birisidir.

GARAN – Garanti BBVA

Türkiye’nin en büyük özel bankası olan Garanti BBVA, borsada en çok işlem gören hisselerden biri olmakla beraber çok sayıda yabancı yatırımcı da şirketin hissedarıdır. Şu an 12,18 TL’den satışa sunulan Garanti Bankası hisse senedi, 9 milyar dolarlık veya 51 milyar TL gibi bir piyasa değerine sahiptir. Türkiye’de en çok kar eden ve en çok ciro yapan bankadır. Ayrıca günlük bazda en çok işlem gören hisselerden birisidir.

EREGL- Erdermir Çelik A.Ş

Türkiye’ nin en büyük şirketlerinden biri olan Eregl, yıllık %10’u aşan temettüsü ile yatırımcıların iştahını cezbediyor. Yıllık bazda en çok kar eden firmalardan biri olan Eregl, 33 milyar TL’lik bir piyasa değerine sahip. Borsada en çok işlem gören hisse senetlerinden biri olmakla beraber yabancı yatırımcının da oldukça fazla olduğu hisselerden biridir.

Bir cevap yazın