EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar

EFT ücreti almayan bankalar para transfer maliyetlerinden tamamen kurtulmanıza destekçi olabilir. Bildiğiniz gibi değişik bankalar arasında para transferi yaptığınızda EFT olarak adlandırılır emin bir fiyat ödemeniz gerekir.

Para transferleri bankalara ve hali hazırda kullanılan banka hesaplarına göre farklılık gösterse de, genelde 5 ila 10 lira arasını fiyatlandırılır.

[ilgiliMakale icerik_id=”1257″]

EFT Ücreti Nedir?

Değişik bankalar arasında para transferi yapmayı muhtemel kılan EFT, elektronik etraftaki bilgisayar ağları üzerinden parayı bir hesaptan öbürüne taşır. Pek çok banka hakikatleşen bu harekâtı fiyatlandırır, buna EFT ücreti denir.

Bankaların EFT ücreti almalarının en esas sebebi şubesel maliyetleridir. Ancak günümüzde internet, telefon ve ATM bankacılığı gibi dijital kanalların kullanımı süratle çoğalırken fiziki şube kullanımları düşüyor.

Bazı banka da para transfer operasyonlarını bu şube dışı kanallar aracılığı ile hakikatleştiren alıcılarına, bankalar arası çoğalan rekabetten de dolayı, EFT gibi fiyatları yansıtmamayı seçim ediyor.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?

Bankaların çoğu EFT ücreti almıyor, demek isterdik ama ne yazık ki onlarcası arasında sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek rakamdaki emin bankalar alıcılarından EFT ücreti almıyor.

Mevcut bankanızın şubelerini kullanmak yerine EFT gibi bankacılık operasyonlarınızın tamamını internet ve ATM gibi kanallar aracılığı ile yapıyorsanız, hiç düşünmeden EFT maliyeti olmayan bankalara geçiş yapabilirsiniz. Fiziki şubeleri kullanmanız gerekiyorsa, hudutlu da olsa gereksinimlerinizi karşılayacak alternatifler var.

EFT ücreti almayan bankalar:

  • Enpara
  • CEPTETEB
  • ING Bank
  • Kuveyt Türk

Listemizde yer alan bu bankları bir inceleyelim.

Enpara

QNB Finansbank’ın dijital bankacılık hizmeti olan Enpara, alıcılarına tamamen gidersiz bir bankacılık tecrübeyi yaşatıyor. Şubesiz ve dijital olması özelliği ile EFT ücreti almamanın yanı gizeme öteki tüm mahsullerini de gidersiz olarak sunuyor.

Enpara’da bankacılık harekâtları internet şubesi, mobil uygulamaları ve QNB Finansbank ATM’leri üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca Enpara, inanılması efor ve son derece muazzam bir çağrı merkezi tecrübeyi de yaşatıyor.

 

Enpara her ne kadar şubesiz ve dijital etrafta faaliyet gösteriyor olsa da, hesaplara yüksek meblağda para yatırmak ya da sürüklemek gibi operasyonlar için QNB Finansbank şubelerinin kullanılmasını muhtemel kılıyor.

CEPTETEB

Türk Ekonomi Bankası’nın yaygın olarak öğrenilen kısa ismi ile TEB’in dijital bankacılık hizmeti olan CEPTETEB, EFT de dahil olmak üzere bir hayli bankacılık harekâtından fiyat almıyor.

CEPTETEB’de bankacılık harekâtları internet şube, mobil uygulama ve TEB ATM’leri aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Her ne kadar şubesiz dijital bir bankacılık hizmeti olsa da, tıpkı Enpara gibi CEPTETEB de yüksek meblağda para yatırma ya da sürükleme harekâtları için TEB şubelerini kullanmaya imkân sağlıyor. Biz bu imkânların emniyet ve güvenlik açısından oldukça ehemmiyetli olduğunu düşünüyoruz.

ING Bank

ING Bank, popüler hesap tasarılarından olan e-Turuncu ve Turuncu Ekstra kullanan alıcılarından EFT ücreti almıyor.

Enpara ve CEPTETEB’e mukayeseyle ING Bank tamamen ya da kısmen şubesiz faaliyet göstermiyor. ING Bank şubelerini her zaman her harekât için kullanmak muhtemel oluyor fakat EFT gibi fiyatların ödememesi için bankanın dijital kanallarını kullanmak gerekiyor.

Kuveyt Türk

Katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyttürk, tıpkı ING Bank gibi bir manaya sahip. Bankanın şubeleri her bankacılık harekâtı için kullanılabiliyor, ancak EFT gibi fiyatların ödenmemesi için internet şubesi ve mobil uygulama kanallarının kullanılması gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, ben hiç şube kullanmıyorum diyorsanız, Enpara veya CEPTETEB sizin için ideal bir seçim olabilir. Şube kullanmam gerekiyor ama EFT gibi bankacılık operasyonlarımı internet ya da mobil şubelerden yaparım diyorsanız, ING Bank ya da Kuveyt Türk sizin için daha doğru bir seçim olabilir.

EFT Ücreti Almayan Bankaları Tercih Etmeli miyim?

Sıklıkla para transferi yapıyor ve her bir harekât için fiyat ödüyorsanız, EFT almayan bankalara geçiş yapmanız anlamlı olacaktır. Zira EFT fiyatları 5 ila 10 lira arasında değişebiliyor ve sıklıkla yapılan operasyonlar bir zaman sonra yüksek bir maliyet oluşturabiliyor.

 

Bir cevap yazın