EFT Hesaba Ne Zaman Geçer ?

Para transferi çeşitleri arasında yer alan Elektronik Para Transferi EFT, en çok kullanılan ve karıştırılan usullerden biridir. Fotoğrafı iş günlerinde yapılan bu para transferi cinsi hakkında banka alıcıları EFT ne zaman hesaba geçerne zaman uyurhafta sonu EFT yapılır mı gibi bir hayli suali merak ediyor.

Kısaca Bankadan Bankaya Para Transferi EFT Nedir?

EFT ifadesinin ilk harflerinden oluşan, bir bankadan öbür bir bankaya para transferine verilen isimdir. Misal vermek gerekirse, Garanti Bankasından Yapı Kredi Bankasına para sevk edilmesine EFT denilmektedir. Detaylı bilgiye EFT nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aynı bankaya yapılan para transferine ise havale ismi verilir. Hesapların değişik şubelerde bulunması havale için mani değildir. EFT den daha süratli ve az giderli para transferiyle alakalı havale nedir yazımızda daha kapsamlı anlatım bulacaksınız.

Gün İçinde Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT fotoğrafı çalışma günleri içerisinde yapıldıysa, para aynı gün karşı tarafın hesabına erişir. Hafta sonu tatilleri ve fotoğrafı bayramlarda yapılan EFT, bir sonraki iş gününde banka mesai saatleri içerisinde akdikeninin hesabına yatırılır.

EFT  sabah 8.30 ile akşam 17.30 arasında yapılabilmektedir. Fakat bu zaman aralığı bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Bankalar arası para transferi, Merkez Bankası tarafından tanımlanan EFT saatleri arasında yapılır.

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankalar arası EFT gönderiminde hudut olduğundan dolayı, gece yapılan EFT ler kuyruğa alınır ve bir sonraki fotoğrafı iş günü içerisinde mesai saatleri arasında yapılır. Fakat sabahın ilk ışıklarına doğru hesaba yansımaktadır.

Gece yapılan EFT operasyonunun fiyatları basmakalıptan daha fazladır. Bu fiyatlar bankadan bankaya ve bireylerin uyuşmalarına göre farklılık gösterebilir.

Hafta sonu EFT Hesaba Geçer mi?

Hafta sonu yapılan EFT para transferi neticesinde para, haftanın ilk günü olan Pazartesi fotoğrafı bir tatil değil ise akdikeninin hesabına erişir. Şayet fotoğrafı tatilse bir sonraki gün karşı tarafın hesabına uyur.

Örneğin Cuma günü mesai saati bitiminden sonra bankalar arasında sevk edilen paranın transferi Pazartesi reelleşir. Yeniden Cumartesi veya Pazar günü yapılan EFT neticesinde para yeniden Pazartesi karşı tarafın hesabına gönderilir.

Burada ehemmiyetli olan öbür bir nokta da hafta sonu yapılan para transferinden sonra paranın ilk fotoğrafı iş gününde sevk edileceği zaman hesabın yeterli bakiyeye sahip olmasıdır. Şayet hesap bakiyesi beceriksiz ise EFT harekâtı gerçekleştirilemez.

Öbür yandan EFT’nin yapılacağı hesaba bağlı bir Kredili Mevduat Hesabı varsa, yeteriz para bu hesaptan bitirdirilerek akdikeninin hesabına gönderilebilir.

Alıcıya kesinlikle Cumartesi veya Pazar günü para sevk edilmesi gerekiyorsa havale usulü seçim edilmelidir. Bankamatiklerden yapılacak havale ile para hemen akdikeninin hesabına erişir. Havale ne zaman hesaba geçer yazısına bakabilirsiniz.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Bir bankadan öbür bir bankaya yapılan para transferi hakikatleşmediyse, cep telefonunda bulunan mobil bankacılık, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı yoluyla verilen EFT emri iptal edilebilir.

Mobil ve internet bankacılık kanallarında EFT emirleri, bekleyen para transferleri kısmında yer alır. Buradan yanlış veya yanılgılı sevk edildiğini düşündüğünüz EFT’lerin iptalini sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın