Düşük Kredi Notu Olanlar Ne Yapmalı ?

Kredi çekmek isteyen kişiler, bazen kredi notu düşük olma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Kredi notunun düşük olması, kredi alabilmeniz için önemli bir engeldir. Bu nedenle kredi kullanmadan önce kredi notunuzu yükseltmeli, bundan sonra bankalardan kredi başvuru yapmalısınız. Yeterli kredi notuna sahip olduğunuzda başvurduğunuz kredi için olumlu dönüş alma ihtimaliniz de yükselmektedir. Kredi notuna etki eden birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kredi notunuzu yükseltirken bazıları da sizleri kredi notu riskli grupta yer almanıza neden olmaktadır.

0 – 699 puan arasında kredi notuna sahip olan kişiler bankalar tarafından kredi notu en riskli müşteriler olarak değerlendirilir. Bu puan grubu içerisinde daha önce kredi kullanmayan, kredi kartı kullanmayan, çektiği kredi borçlarınızı zamanında ödemeyen, kredi kartı ödemelerini düzenli gerçekleştirmeyen gibi kişiler yer almaktadır. bu nedenle bankalar, bu kişiler tarafından yapılacak kredi başvurularını riskli olarak değerlendirmeye almakta ve başvuruya olumsuz yanıt vermektedir.

700 – 1099 puan grubu da yine riskli gruplardan biridir. Ancak bazı bankalar bu ve üzerinde olan riskli grupta yer alan kredi notu düşük kişi için bazı koşullara bağlı olarak kredi vermeyi kabul etmektedir. Eğer kredi notunu yükseltmek için yeterli zamanınız yoksa nakit ihtiyacınız acilse bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilir, kefil gösterme, teminat verme, ipotek gibi yöntemler ile düşük kredi notu ile kredi çekmek mümkün olmaktadır.

[ilgiliMakale icerik_id=”938″]

Düşük kredi notuna sahip olan kişiler sık sık düşük kredi notu olanlar ne yapmalı sorusu ile bankaların müşteri temsilcilerine başvuru yapmaktadır. Kredi kartınız varsa daha sık kullanmaya başlamak, asgarisini yatırmak yerine kredi kartı borcunun tamamını, düzenli ödemeye başlamak birkaç ay içerisinde kredi notunuzun yükselmesi için olumlu etki edecektir. Bununla birlikte kredi kartı borcunun tamamını yatırıyor olsanız dahi zamanında ödeme yapmamanız da düşük kredi notuna neden olabilir. Bankalar bir günlük gecikmeleri bile sorun edebilmektedir, bunu göz önünde bulundurarak gününde ödeme yapmaya çok dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın