Dünya Ekonomi Sıralaması

Dünya Ekonomi Sıralaması

Pek uzun zamandır listenin ilk sırasını işgal eden ABD, 24 trilyon dolarlık devasa ekonomiyle dünya ekonomisinin yaklaşık olarak yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Çin ise 13 trilyon dolarlık ekonomisiyle Abd İle olan farkı uzun yıllar içerisinde kapatarak dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerliyor. Çin yıllık yüzde 7-8 büyürken, Amerika ise yıllık yüzde 3-4 oranında büyümektedir.Dünya Ekonomisi Sıralaması listemizde ilk 10 sırada Türkiye ne yazık ki kendine yer bulamasa da yine de listenin 19. sırasında yer alıyor.

[ilgiliMakale icerik_id=”788″]

5- Birleşik Krallık

İngiltere diye de sıklıkla telaffuz edilen bu ülke birkaç ada ülkesinin birleşiminden oluşuyor. Birleşik Krallık’ta ortalama GYSH yaklaşık olarak 3 trilyon dolara yakın ve ülkede kişi başına 35 bin dolar yıllık gelir düştüğünü söyleyebiliriz. Dünya Ekonomisi Sıralaması listemizde Birleşik Krallık 5.sırada kendine yer buluyor.

4- Almanya
Dünyanın en büyük ekonomilerinden ve aynı zamanda Avrupa!nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da kişi başında düşen milli gelir neredeyse 40 bin dolara yakın. Almanyada aylık asgari ücret ortalama 1400 dolar civarında.

3- Japonya
Dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterilen Japonya, 5 trilyon dolara yakın büyüklükte bir ekonomiye sahip. Japonya’da kişi başına ortalama 35-40 bin dolar düşüyor ve ülkede en düşük maaş ortalama 1300 dolar civarında. Üniversite mezunu ortalama bir genç ise 2500-3000 dolar maaşla işe giriyor.

2- Çin
Kişi başına düşen gelir olarak fakir bir ülke olsa da sadece nüfusu sayesinde en büyük ekonomilerinden biri Çin’de kişi başına ortalama 6 bin dolar düşüyor ve bu rakam bundan 20 yıl önce 1,500 dolar kadardı. Çin hızla büyümeye devam ederek şu anda bile dünyanın en büyük 2. ekonomisi

1- Amerika Birleşik Devletleri
24 trilyon dolarlık devasa bir ekonomiye sahip olan Amerika, Dünya Ekonomisi Sıralaması listemizde ilk sırada bulunuyor. Kişi başına düşen milli gelirin 50 bin doları bulduğu Amerikada aylık asgari ücret ortalama 2000 dolar civarında. Üniversite mezunu ortalama bir genç ise 4-5 bin dolar maaşla çalışıyor.

Bir cevap yazın