Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 1000 TL Pandemi Desteği Başvuru Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından önemli açıklamalar yaptı. Gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı ayrıca salgın süreciyle ilgili alınan ekonomik tedbirler kapsamında 1000 TL pandemi desteğindeki son aşamalara değindi.

1000 TL pandemi yardımı, 3. faz devlet desteği olarak Aile Bakanlığı tarafından sunuluyor. 1. ve 2. fazda başvuru yapmayan ihtiyaç sahiplerine verilen 1000 TL sosyal yardım başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sosyal Yardım Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen kabine toplantısından sonra ekonomik süreçle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Ticari firmalara verilen destekleri paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca firmalara istihdamı korumaları için 108 milyar TL destek verildiğini sözlerine ekledi. Yine bu süreçte maaşların asgari ücret düzeyine kadar olan kısımlarının da devlet tarafından karşılandığını belirtti.

Toplamda 1 milyon 361 bin çalışana ödeme yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, işten çıkarmaların da koronavirüs ile mücadele kapsamında 3 ay yasaklandığını dile getirdi. Salgın sebebiyle işten çıkarılan ya da ücretsiz izne ayrılan çalışanlara 1.177 TL gelir desteğinin verilmeye başlandığını da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1000 TL pandemi desteğiyle ilgili şu sözleri söyledi;

“İlk olarak 2 milyon 100 bin haneye ve daha sonra 2. fazda 2 milyon 300 bin haneye toplamda 4 milyon 400 bin haneye nakit desteği sağlamış olduk. Artık 3.faz destek paketi devreye alınmıştır. 1000 TL pandemi desteğine başvurular şimdiden 4.5 milyona ulaştı. Bizim amacımız vatandaşlarımızı pandemi sürecinde herhangi bir mağduriyetle karşılaşmasını önlemektir. Ayrıca temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelmelerini engellemektir.”

Bir cevap yazın