Brent Petrol Fiyatlarında Tarihte Bir İlk Yaşandı! Ham Petrolün Varil Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Brent petrolün dün itibariyle 1 doların altına düşmesinin hemen ardından ABD’de ham petrol fiyatlarında da ciddi bir kayıp süreci başladı. Ham petrolün fiyatı ilk defa sıfıra kadar inerken üreticiler bu süreçte ham petrol varillerinin satın alınması için üste bir de para ödeme riskiyle karşılaştı. Brent petrol neden düştü, Brent petrol ne demek, ham petrol ne anlama gelir, sorularının tüm yanıtları haberimizin devamında.

Brent Petrol Nedir?

Brent Petrol, Kuzey Denizi bölgesinde çıkarılan petrolün adıdır. Bu bölgedeki petrol arama faaliyetlerinde baş harfleri BRENT olan farklı sahalar kullanıldığı için bu kısaltma olarak kullanılmaktadır. Broom, Rannoch, Etive, Ness ve Tarbert sahalarının kısaltılmışı olarak BRENT terimi uzun yıllardır kulalnılmaya devam edilmektedir.

Ham petrol ise petrol arama sahalarından çıkarılan ve rafine edilmeyen saf petrolün adıdır.

Petrol Fiyatları Neden Düşüşe Geçti?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülke sınırlarını kapatmıştı. Ancak hava yolu şirketleri de bu süreçte seferlerini iptal ederken petrol üreticileri de sert bir daralma sürecine giriş yaptı. Talep düşerken virüs krizi de yaşanmaya başlayınca Arabistan ile Rusya arasındaki petrol üretiminin kısılmaması, Brent petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Petrol fiyatlarının çakılmasıyla beraber tarihte ilk kez Brent petrolün varil fiyatı 11 dolara kadar düştü. Ham petrolün litresi ise 48 kuruşa geriledi.

Petrol fiyatlarının düşmesiyle beraber yeni süreç şimdiden petrol üreticileri tarafından merak ediliyor.

Bir cevap yazın