Borçların Faizsiz Erteleneceğine Dair Görüşülen Kanun Teklifi Mecliste Kabul Edildi mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomik istikrar paketine göre koronavirüse karşı alınan ekonomik önlemler devam ediyor. Önlemler kapsamında ilk olarak 3 kamu bankası yüzde 0,49 faizli ihtiyaç kredisi kampanyası başlatmış ve 6 ay ertelemeli kredi imkanı sunmuştu. Bununla beraber Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası, vatandaşların borçlarını 3 ay boyunca erteleme kararı almıştı.

Koronavirüs salgını sebebiyle borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için yeni bir kolaylık daha sağlanacak. Meclis’te görüşülen ve kabul edilen yeni pakete göre 6 farklı borç için faizsiz erteleme imkanı tanındı. Salgın sebebiyle işsiz kalan ya da ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara da ödenecek 1,177 TL için başvuru aşamaları da tamamlanarak duyurulacak.

Hangi Borçlar Faizsiz Ertelenecek?

Meclis’te kabul edilen kanun teklifine göre SGK prim ödemeleri başta olmak üzere KYK borçları, toplu sözleşmelerdeki lokavt ve grev süreleri, tarım satış kooperatiflerinin kredi borçları, belediye gelir vergisi tevkifat ödemeleri faizsiz olarak ertelenebilecek.

Alınan kararlar doğrultusunda çalışmaları durdurmak zorunda kalan iş yerlerinden çevre vergisi, ilan ve reklam vergisi alınmazken, toplu iş sözleşmesi süresi 3 ay uzatılacak. SGK primleri, KYK borçları ve belediyelerin gelir vergisi ödemeleri de 3 ay ertelenebilecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle su borçlarının ertelenme imkanı da görüşülüyor. Belediyelerin 3 ay süreyle borçları erteleme imkanının verilebileceğini söyleyen AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Muş ayrıca vatandaş ve esnafları kapsayan önemli tekliflerin de görüşüldüğünü dile getirdi.

Bir cevap yazın