Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur ?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur ?

Günümüzde pek çoğumuz borca ihtiyaç duyabiliyoruz ve borç ihtiyacımızı gidermek için bankaları kullanıyoruz. Bankalardan aldığımız borçların taksitleri bazen bizi oldukça fazla yıpratabiliyor ve bu gibi durumlarda borç taksitlerini ödeyemiyoruz. Ancak bankalara olan borçlarımızın taksitlerini ödemek zorundayız, aksi takdirde icralık oluruz. Peki bireysel ihtiyaç kredisi çektikten kaç gün sonra borcu ödemediğimizde icralık oluruz. Bankalar tarafından ne zaman yasal takibe alınırız?

Çektiğimiz kredilerin taksitlerini ödemek için son ödeme tarihi bulunmaktadır. Bu tarih aşıldığı günden itibaren kredi notumuz negatif yönde etkilenir ve kredi borcumuzu ödemediğimiz her gün kredi notumuz aşağı yöne doğru kayar. Bankalar ilk bir hafta genelde bizi hiç aramazlar. Bir haftadan sonra aramalar başlar, ancak bu aramalar genellikle nazik dilde olmaktadır. Kredi borcunuzun taksidi gelmişti ödemeyi unuttunuz mu acaba şeklinde nazik bir şekilde uyarı alırsınız. Ödemeye devam etmediğiniz her hafta bankalar tarafından tekrar tekrar aranmaya devam edilirsiniz. Bir süre sonra bankalar dosyanızı hukuk bürosuna devredebilir. Bu süreden sonra genelde banka bu borcun peşine düşmez ve borcunuz ile hukuk bürosu ilgilenir.

Borcunun son taksidi üzerinden 90 gün geçtiyse artık yasal takibe alınırsınız ve borcunuzu hemen ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu ödemediğiniz  takdirde ilk etapta maaşınıza haciz konulur. Maaşınıza gelen hacizden sonra, borcunuz tahsil edilebiliyorsa sadece maaş hacziyle karşılaşırsınız. Ancak borcunuz hala ödenemiyorsa daha sonra mallarınız üzerinize kayıtlı tüm malvarlıkları tek tek haczedilmeye başlar.

[ilgiliMakale icerik_id=”1072″]

Maaşınıza gelen haciz yasal düzenleme gereği yüzde 25’yi geçemez. Örneğin 4 bin lira maaş alıyorsanız sadece maaşınızın bin lirası haczedilebilir. Daha fazlasına haciz konması kesinlikle mümkün değildir. Bankaların size tanıdıkları 90 günlük süre yasal takibin başlatılması için tanınan limittir. 90 günlük süre bitiminde haciz işlemleri 10 gün içerisinde başlatılır. Borcunuzu 90 günden önce ödemiş olsanız dahi kredi notunuz zedelenmiş ve bir daha kredi alamayacak duruma gelmiş olabilirsiniz. Bu nedenle borçlarınızı son ödeme tarihini geçirmeden ödeyin.

90 günlük tanınan süre zarfında ödeme yaptıysanız bile adınız kara listeye girer ve bankalardan 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı alamazsınız.  5 yılın sonunda adınız kara listeden çıksa dahi kredi alabilecek duruma gelmek için epey çaba sarfetmeniz gerekir.

Bir cevap yazın