Bireysel Emeklilik Sistemi ve Faydaları

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Faydaları

Bes’e katılmayı düşünen herkesin aklında tek bir soru var. Bireysel emeklilik sistemi ve faydaları nelerdir? Bireysel emeklilik sistemini artıları ve eksilerine göre karar vermek birikim sahipleri için en sağlıklı yöntemlerden biridir. Bu nedenle Bes avantajları ve dezavantajları hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazıda bahsetmeye çalıştık. Peki nedir Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Faydaları?

Bireysel emeklilik sistemi veya diğer adıyla BES, uzun yıllar boyunca yaptığınız birikimlerin veya yapacağınız birikimlerin emekli olduğunuzda size yardımcı olmasını sağlayacak bir emeklilik sistemidir. Bes’e yatırdığınız her tutar devlet katkısıyla birlikte değerlendirilerek belirlenmiş olan fonlara yatırılıp değerlendirilmeye çalışılır. Bes sisteminde 10 yıl boyunca kalmanız durumunda ve 56 yaşını doldurmanız durumunda emekliliğe hak kazanırsınız. 10 yılı aştıktan sonra ise birikimlerinizi maaş olarak veya toplu bir şekilde alabilirsiniz. Birikimlerinizi maaş olarak alırken bile birikimleriniz değerlendirilmeye devam eder.

Bireysel Emeklilik Sistemi En Önemli Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur. Biriktirdiğiniz her 100 lira için devlet, sizin adınıza 25 TL katkı payı öder. Bu sayede 100 TL değil 125 TL birikim yapmış olursunuz. Birikimleriniz uzmanlar aracılığı ile istediğiniz fonlarda özenle yönetilecektir. Devlet katkısının belli bir limiti vardır. Yani aylık 100 bin lira tasarruf etseniz bile sadece bir miktar devlet katkısı alırsınız. Bu devlet katkısı limiti brüt asgari ücretin %25’i kadardır. Yani 2019 yılı için asgari ücretin brüt 2500 lira dolaylarında olduğunu düşündüğümüz zaman aylık bazda maksimum 675 TL devlet katkısı alabilirsiniz. Bu kadar devlet katkısı alabilmek için de aylık en az 2700 lira birikim yapmanız gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi için bir şirket seçmeniz gerekmektedir. Bankaların veya aracı kurumlarında bu konuda çeşitli paketleri ve avantajları bulunur. Bu açıdan baktığımızda istediğiniz şirkette bireysel emeklilik sisteminizi yürütebilirsiniz. Ayrıca yine istediğiniz zaman çalıştığınız şirketten başka bir şirkete geçebilirsiniz. Bunun için sizden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bes ödemeleri hesaptan otomatik oalrak alındığından ödeme yapmak istemediğinizde hesabınızı dondurmanız gerekmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde yapacağınız ödeme miktarını siz belirlersiniz ve her ay hesaptan otomatik olarak bu miktar kesilir. Ödeme yapmakta güçlük çektiğiniz zaman Bes ödemelerinizi azaltabilirsiniz. Ancak brüt ücretinizin en az yüzde 3’ü kadar birikim yapmak zorundasınız. Asgari ücretli çalışanlar için bu miktar 75 TL iken, brüt maaşı 5,000 TL olan biri en az 150 TL birikim yapmak zorundadır.

Bir cevap yazın