BDDK’dan Son Dakika Borç Erteleme Uyarısı

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomiyi canlı tutmak için bankalara yapılan kredi başvurularıyla beraber vatandaşlar acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Ancak bazı özel bankalarda yüksek faiz oranlarının talep edilmesi ve vatandaşın kredi çekmesine kolaylık sağlanamaması gibi iddiaların gündeme gelmesiyle BDDK’dan bankalara önemli bir uyarı yapıldı.

BDDK’dan Bankalara Uyarı: Takip Ediyoruz!

Maddi anlamda zorluk yaşayan ve nakit akışı da koronavirüs salgını nedeniyle bozulan vatandaş, esnaf, şirket ve KOBİ’ler kredi çekebilmek için bankalara başvuru yapmıştı. Bu kapsamda kredi kartı ya da kredi borcu olanlar da 3 ay kredi erteleme imkanından yararlanmak istemişti. Fakat bazı özel bankaların vatandaşlara kolaylık sağlamaması iddiaları üzerine BDDK’dan bankalara çeşitli uyarılar gönderilmeye başlandı.

Konuyla ilgili olarak BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Bu dönemde özel bankaların toplam kredi hacminin 5 milyon TL daraldığını biliyoruz. Bankacılık sektörü koronavirüs sürecine hem kaynak ve varlık kalitesi hem de sermaye yapısı güçlü olarak girmiştir. Öte yandan bankalarımızın yurt dışı yerleşkeleri için herhangi bir işlem türüne yasaklayıcı tavırlar almadık. Buna ek olarak yurt içinde uygulanacak swaplara yönelik de kısıtlama getirilmedi. Bankalara gönderdiğimiz talimatların uygulanma sürecini takip ediyoruz” dedi.

BDDK Başkanı Akben’in bu açıklamasında bankalara ciddi bir uyarı yapıldığı anlaşılıyor. Ayrıca kamu bankalarının yüzde 0.49 faizli 6 ay ertelemeli kredi kapsamında başlattığı kampanyaya milyonlarca vatandaş başvurmuş ve geri dönüşler de başlamıştır. Ancak özel bankaların nakte ihtiyaç duyan vatandaşlar için kredi reddi kararı almaya başlaması nedeniyle BDDK uyarılarının dikkate alınması bekleniyor.

Bir cevap yazın