Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Günümüzde herkesin borç paraya ihtiyacı olabilir ve bu oldukça normal bir durumdur. Ancak herkesin kredi sicili bankadan kolayca kredi almaya yetmeyebilir bu gibi durumlarda yapmanız gereken temel şey, bankalar dışında kredi veren kurumlar araştırması yapmaktır. Kredi notunuz düzgün değilse tekrar tekrar bankaya kredi başvurusu yapmanız gerek yok kredi başvurunuz asla onaylanmayacaktır. Ancak üzülmeyin, çünkü bankalar dışında kredi veren kurumlar hala var. Bu yazıda sizlere bankalar dışında kredi veren kurumlar ve bu kurumların niteliği hakkında konuşacağız.

Faktoring Şirketleri

Bankalardan kredi alamıyorsanız asla üzülmeyin, çünkü sizin adınıza kredi alabilecek ve size kredi temin edebilecek şirketler henüz bitmedi. Faktoring şirketleri yasal takibe girmiş veya kredi alamayacak kişilere kredi temin eden şirketler olarak biliniyor. Faktoring şirketleri temel olarak size kredi sağlamıyor olsalar da eğer alacaklarınız varsa bu alacaklarınızın hemen tahsil edilebilmesini sağlıyorlar üstelik çok düşük komisyonlarla. Diyelim ki acil 30 bin TL’ye ihtiyacınız var ve elinizde vadesi 1 yıl sonra dolacak bir çek var. Yani ödemesini bir yıl sonra alabileceğiniz. Bu durumda faktoring şirketleri bu çeki bozuyor ve karşılığında 24 bin TL size ödeme yapıyor. Sizde bir yıl sonra alacağınız bir ödemeyi, %20-25 komisyonlar ile bir günde alabiliyorsunuz. Tabi vade süresi uzadığı için böyle bir komisyon oluşuyor. Vadesine bir ay kalan 30 bin TL’lik bir çeki 29 bin TL’ye de bozabiliyorsunuz.

[ilgiliMakale icerik_id=”893″]

Finansman Kuruluşları

Bazı finansman kuruluşları bir şey satın almak istediğinizde size kredi ile ödeme imkanı sağlıyorlar. Örneğin alacağınız kredi ile bir araba almak istiyorsanız banka ile uğraşmadan bu şirketlerden alacağınız senetler ile finansman kuruluşlarından araçlarınızı satın alabiliyorsunuz. Tabi bu kuruluşlar genelde standart banka faizlerinden daha yüksek faizler sunabiliyorlar bu nedenle size bir banka kredisinden daha pahalıya patlayabilir. Eğer buna razıysanız, kredi notunuz çok gözetmeksizin senetle araba,eşya ve ev alabilirsiniz. Maliyetler genel olarak bir banka kredisinden yüzde 50 ile yüzde 75 fazla oluyor. Banka kredisinin aylık faizi %15 ise, bu kredi size %22,5 %25 gibi oranlara mal oluyor.

Bir cevap yazın