Bakan Zümrüt Selçuk’tan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması

Bakan Selçuk bugün kısa çalışma ödeneği hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. Selçuk, “Kısa çalışma ödeneğine başvuran firmalarınız 10 kişiden az çalışanı olan firmalarımızdır. Ayrıca bu firmaların yüzde 77’si bu şekilde. 3. faz ödemeleri talep bazlı olacaktır. Bu yüzden de başvuru alacağız” dedi.

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan Açıklamalar

Bakan Selçuk’un öne çıkan açıklamaları şu şekilde, “Toplamda 2,3 milyon hanemize 1000’er TL ulaştırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda kısa çalışma ödeneklerinin faaliyetlerinin kısmen ya da tamamen durması halinde devreye aldığımız bir program var. İşsizlik sigorta fonu yüzde 1 devlet, yüzde 1 işçi ve yüzde 2 iş veren ile oluşturulmuş bir fondur. Bu kısımdan karşılanacak. Brüt olarak da yüzde 60 ödenecek. Fakat zaten bu net rakam olarak yüzde 75. Çalışan bu durumda yüzde 75’ini alacak. Buna göre 1752 TL ile 4380 TL arasındaki bir gelir desteğini sunmuş olacağız.”

“Bakanlık olarak başvuru şartlarını da kolay hale getirdik. Bu süreçte belge sayıları azaltıldı. 600 gün prim sayısında da düzenlemeye giderek 400’e indirdik. Haliyle daha çok çalışanın bundan yararlanmasını sağladık. Kategoride bulunan ruhsata tabii olunan belgelerin gösterilmesi yeterli. Yani belge sayısı çok az artık. İŞKUR’daki arkadaşlarımız da hızlı bir şekilde süreci yönetiyor. Çalışanlarımıza destek açısından ve ekonomik direnci artırmak bakımından bu işlemleri destek sağlamak amacıyla sunduk.”

Bir cevap yazın